Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[KONSULTACJE SPOŁECZNE] Napędzamy gospodarkę

Kulturalne/gospodarcze/sportowe sprawki i nie tylko...

[KONSULTACJE SPOŁECZNE] Napędzamy gospodarkę

Postprzez Januszek vH-P 24 lis 2019, o 19:19

Wasza Książęca Mość,
Drodzy Sarmaci i Sarmatki,
Potencjalni Przedsiębiorcy, :D

Ostatnimi czasy (i nie tylko) zastanawiamy się co zrobić, aby w końcu libert miał jakąkolwiek wartość i móc z niego korzystać. Takie rozważania prowadzone były od początku Sarmacji jak i pewnie będą dalej. Jednak w końcu trzeba coś z tym fantem zrobić i pobawić się w gospodarkę na maksa...

Oblicza mikronacji są różne. Nie można umniejszać żadnego z jego elementu, a na pewno nie narracyjną gospodarkę! Potrzeba nam nowej możliwości "zabawy" w mikronacji, która pociągnie za sobą szeroko idące zmiany.

Oczywiście motorem napędowym takiej koncepcji jest to, co obecnie próbuje się uruchomić. Chodzi mi o narrację gospodarczą prowadzoną przez Prześwietnego Alfreda Fabiana von Tehen-Dżeka.

Narracja od zawsze była ważną częścią sarmackiej aktywności. Oprócz tworzenia praw i ich egzekwowania musieliśmy wprowadzić pewien element, który nadawał sens naszej wirtualnej "zabawy". Jednak czemu nie połączyć narracji z ustawicznym problemem - na co wydawać liberty? Oprócz odpowiedzi: na znaczki, musimy pokusić się o inne możliwości, w których libert odgrywał by w końcu ważną rolę...

Połączenie narracji i gospodarki według mnie to bardzo ciekawy pomysł. Narracja gospodarcza... Możliwości wiele na zrobieniu wielkiej nici powiązań. "Zabawa" w przedsiębiorstwa była by motorem napędowym sarmackiej aktywności. Przy operacjach na szczeblu między nami można by tez było eksportować "gospodarcze produkty" za granicę.

Augusto pobudził mnie do refleksji - a co z wymienialnością walut mikronacyjnych? Na razie to sensu by nie miało, bo po co operować walutami, które w sumie mają taką samą wartość (albo po prostu jej nie mają). Dalekosiężne plany, ale może zacząć od własnego podwórka, napędzić aktywność gospodarczą a w przyszłości - koorelacja z innymi mikronacjami? Nie możemy się na siebie zamykać, bo mikronauci przestaną widzieć sens przynależności do danej grupy mikronacyjnej, do braku chęci "zabawy" i tworzenia mikronacji.

W internecie jest wiele możliwości, które możemy wykorzystać do tworzenia ciekawej wizji Sarmacji. Korzystajmy z nich pełną garścią! Twórzmy narrację gospodarczą, ożywmy nasze samorządy, naszą mikronacje, a przy okazji bądźmy wzorem dla innych mikronautów.

Rząd jest gotów na objęcie "kierownictwa" nad takiego rodzaju narracją. Zaprowadźmy obieg liberta, który leży na kontach i zbiera się z niego podatki...

Zapraszam do dyskusji na ten temat. Wierzę, że jeśli zaczniemy wspólnie tworzyć Nowy Ład w sarmackim życiu publicznym doprowadzimy do rekultywacji sarmackiej społeczności...
(-) Januszek von Hippogriff-Pałasz

Sierżant (wachmistrz), Baron, magister med. net.
Kanclerz Księstwa Sarmacji, Minister Spraw Zagranicznych, Poseł na Sejm,
Wicekról Królestwa Baridasu, Lennik - Baron Gryfiej Skały

Więcej informacji na moim profilu.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dwór Jego Książęcej Mości
Naczelna Izba Architektury

Re: [KONSULTACJE SPOŁECZNE] Napędzamy gospodarkę

Postprzez von Thorn-Janiczek 24 lis 2019, o 19:38

Nie ma opcji powrotu, choćby w formie uproszczonej, do systemu gospodarczego jak Syriusz? Budowy na rzecz miast i miasteczek, baz wojskowych, instytucji, etc.? I libert by krążył, i surowce choćby podstawowe, a i mógłby się rozruszać sektor zamówień publicznych, przetargi, etc...
por. KSP baronet Bartosz von Thorn-Janiczek herbu Groty

Postprzez Januszek vH-P 24 lis 2019, o 19:48

von Thorn-Janiczek napisał(a):Nie ma opcji powrotu, choćby w formie uproszczonej, do systemu gospodarczego jak Syriusz? Budowy na rzecz miast i miasteczek, baz wojskowych, instytucji, etc.? I libert by krążył, i surowce choćby podstawowe, a i mógłby się rozruszać sektor zamówień publicznych, przetargi, etc...

Szczerze nie wiem, czy jest taka możliwość. Tutaj musiałby wypowiedzieć się ktoś bardziej kompetentny, np. Radca Naczelnej Izby. Ja nie pamiętam Syriusza, niestety i nie mam porównania. 8-)
Ale każdy pomysł jest dobry (jeśli mógłbym prosić kogoś o jakieś linki do Syriusza?)
(-) Januszek von Hippogriff-Pałasz

Sierżant (wachmistrz), Baron, magister med. net.
Kanclerz Księstwa Sarmacji, Minister Spraw Zagranicznych, Poseł na Sejm,
Wicekról Królestwa Baridasu, Lennik - Baron Gryfiej Skały

Więcej informacji na moim profilu.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Dwór Jego Książęcej Mości
Naczelna Izba Architektury

Postprzez von Thorn-Janiczek 24 lis 2019, o 19:55

Januszek vH-P napisał(a):Szczerze nie wiem, czy jest taka możliwość. Tutaj musiałby wypowiedzieć się ktoś bardziej kompetentny, np. Radca Naczelnej Izby. Ja nie pamiętam Syriusza, niestety i nie mam porównania. 8-)
Ale każdy pomysł jest dobry (jeśli mógłbym prosić kogoś o jakieś linki do Syriusza?)

Pamiętam, że to było fajne. Np. budowałem bazę 9DS Skrzydło Feniksa. Surowce na baraki, na hangary, potem po odpowiedniej ilości budynków można było bazę zrobić, etc. Działało targowisko. Źródła surowców były. W formie uproszczonej mogłoby to fajnie działać. No ale właśnie - potrzebny byłby ktoś, kto technicznie to ogarnie...

Postprzez AFvTD 24 lis 2019, o 19:59

Ja na razie nie będę się szerzej wypowiadał, ale przecież JKM Piotr III Łukasz obiecał nam system gospodarczy w trakcie elekcji :D
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu

Postprzez Santi Vilarte 24 lis 2019, o 21:11

Również nie miałem okazji korzystać z Syriusza, ale nie wiem, czy spełniłby on oczekiwania wszystkich...W moim przypadku jeśli miałbym podejmować jakąś działalność, to byłyby to finanse/inwestycje, a z tego co widzę, Syriusz skupiał się na obrocie towarowym
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Rada Ministrów
Kościół Diuczej Wiary
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez von Thorn-Janiczek 24 lis 2019, o 21:15

Santi Vilarte napisał(a):Również nie miałem okazji korzystać z Syriusza, ale nie wiem, czy spełniłby on oczekiwania wszystkich...W moim przypadku jeśli miałbym podejmować jakąś działalność, to byłyby to finanse/inwestycje, a z tego co widzę, Syriusz skupiał się na obrocie towarowym

Można inwestować w firmy produkcyjne, konsorcja, etc. i mieć ludzi do zarządzania nimi. ;)

Postprzez Michal_Feliks 25 lis 2019, o 01:13

Januszek vH-P napisał(a):
Wasza Książęca Mość,
Drodzy Sarmaci i Sarmatki,
Potencjalni Przedsiębiorcy, :D

Ostatnimi czasy (i nie tylko) zastanawiamy się co zrobić, aby w końcu libert miał jakąkolwiek wartość i móc z niego korzystać. Takie rozważania prowadzone były od początku Sarmacji jak i pewnie będą dalej. Jednak w końcu trzeba coś z tym fantem zrobić i pobawić się w gospodarkę na maksa...

Oblicza mikronacji są różne. Nie można umniejszać żadnego z jego elementu, a na pewno nie narracyjną gospodarkę! Potrzeba nam nowej możliwości "zabawy" w mikronacji, która pociągnie za sobą szeroko idące zmiany.

Oczywiście motorem napędowym takiej koncepcji jest to, co obecnie próbuje się uruchomić. Chodzi mi o narrację gospodarczą prowadzoną przez Prześwietnego Alfreda Fabiana von Tehen-Dżeka.

Narracja od zawsze była ważną częścią sarmackiej aktywności. Oprócz tworzenia praw i ich egzekwowania musieliśmy wprowadzić pewien element, który nadawał sens naszej wirtualnej "zabawy". Jednak czemu nie połączyć narracji z ustawicznym problemem - na co wydawać liberty? Oprócz odpowiedzi: na znaczki, musimy pokusić się o inne możliwości, w których libert odgrywał by w końcu ważną rolę...

Połączenie narracji i gospodarki według mnie to bardzo ciekawy pomysł. Narracja gospodarcza... Możliwości wiele na zrobieniu wielkiej nici powiązań. "Zabawa" w przedsiębiorstwa była by motorem napędowym sarmackiej aktywności. Przy operacjach na szczeblu między nami można by tez było eksportować "gospodarcze produkty" za granicę.

Augusto pobudził mnie do refleksji - a co z wymienialnością walut mikronacyjnych? Na razie to sensu by nie miało, bo po co operować walutami, które w sumie mają taką samą wartość (albo po prostu jej nie mają). Dalekosiężne plany, ale może zacząć od własnego podwórka, napędzić aktywność gospodarczą a w przyszłości - koorelacja z innymi mikronacjami? Nie możemy się na siebie zamykać, bo mikronauci przestaną widzieć sens przynależności do danej grupy mikronacyjnej, do braku chęci "zabawy" i tworzenia mikronacji.

W internecie jest wiele możliwości, które możemy wykorzystać do tworzenia ciekawej wizji Sarmacji. Korzystajmy z nich pełną garścią! Twórzmy narrację gospodarczą, ożywmy nasze samorządy, naszą mikronacje, a przy okazji bądźmy wzorem dla innych mikronautów.

Rząd jest gotów na objęcie "kierownictwa" nad takiego rodzaju narracją. Zaprowadźmy obieg liberta, który leży na kontach i zbiera się z niego podatki...

Zapraszam do dyskusji na ten temat. Wierzę, że jeśli zaczniemy wspólnie tworzyć Nowy Ład w sarmackim życiu publicznym doprowadzimy do rekultywacji sarmackiej społeczności...

Powiem krótko: pomysł jest znakomity.

Nie wiem, czy wyobrażam sobie to tak samo jak Pan Kanclerz, ale wyobrażam to sobie jako wielką erpegizację gospodarki sarmackiej.

Wyobrażam sobie, że taka erpegizacja miałaby ogromny wymiar. Po pierwsze, przywróciłaby sensowność posiadania pieniądza. Po drugie, uczyniłaby wielką część życia w Sarmacji potencjalnie fajną grą. Po trzecie, miałaby wpływ także na pozagospodarcze życie Sarmacji. Wymusiłaby powstawanie narracyjnego ustawodawstwa, rozstrzyganie narracyjnych sporów przez Trybunał Koronny...Byłaby to w istocie mała rewolucja. W Sarmacji wreszcie mogliby pojawić się szarzy obywatele, NPC, których losami moglibyśmy kierować.

Wymusiłoby to (wreszcie!!!) realną konkurencję ideologiczną. Wyobrażam sobie stronnictwo reaganowskie, luzujące podatki na maksa, a i komunistów upaństwowiających przedsiębiorstwa.

Ktoś oczywiście musiałby odpowiadać za narrację gospodarczą jako - nazwijmy umownie - Mistrz Gry. Wydaje się oczywiste, że powinien to być Kanclerz i członkowie Rady Ministrów z jego upoważnienia. Byłby to dla kandydatów dla Kanclerza dodatkowy (i poważny) obowiązek, ale też dodatkowy fun.

Trzeba by taką narrację umocować ustawowo. Moim zdaniem należy zacząć od bardzo prostej ustawy, wskazującej że taki system powstaje, że kieruje nim Kanclerz, jak wygląda komunikacja (pewnie przede wszystkim na forum). A reszta wyszłaby w praniu, w zależności od tego jak ta gra by nam szła.

Jeśli to jest coś, o co Kanclerzowi chodzi, to ja to popieram gorąco. Bo to może uratować Sarmację, oraz być superfajną rozrywką.

Wchodzę. Popieram.
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Trybunał Koronny

Postprzez von Thorn-Janiczek 25 lis 2019, o 07:51

Michal_Feliks napisał(a):

Ktoś oczywiście musiałby odpowiadać za narrację gospodarczą jako - nazwijmy umownie - Mistrz Gry. Wydaje się oczywiste, że powinien to być Kanclerz i członkowie Rady Ministrów z jego upoważnienia. Byłby to dla kandydatów dla Kanclerza dodatkowy (i poważny) obowiązek, ale też dodatkowy fun.

I tu rodzi się niebezpieczeństwo, bo takie coś wymusza aktywność kanclerza. A wiadomo, że ludzie czasami mogą, czasami nie mogą. Więc scentralizowanie narracji przez mistrza gry buduje niebezpieczeństwo, że wszystko się sypnie, gdy np. kanclerz zniknie na tydzień czy dwa. I machina stanie. Ok, można zmienić kanclerza... A co, gdy zmieniony z jakichś powodów też od razu zniknie? I będziemy tak zmieniać i zmieniać...A machina stoi.

Nie jestem oczywiście przeciwnikiem formy erpegowej, wręcz przeciwnie. Pomyślałbym tylko raczej nad "ciałem zwierzchnim" niż jednostką zwierzchnią.

I niezmiennie, fajnie byłoby to połączyć z technicznym systemem gospodarczym. :) Nie wszyscy chcą erpegować.

Postprzez Guedes de Lima 25 lis 2019, o 08:52

von Thorn-Janiczek napisał(a):I niezmiennie, fajnie byłoby to połączyć z technicznym systemem gospodarczym. Nie wszyscy chcą erpegować.

Skuteczny system gospodarczy to chyba jedna z największych porażek Księstwa Sarmacji w historii. Z resztą nie tylko Księstwa, lecz również całego mikroświata. Chciałbym doczekać czasów, gdzie mikronacje bronią się skuteczną symulacją gospodarczą i dają możliwość sensownego wydatkowania/ zarabiania libertów.

Co do narracji gospodarczej, jest to ciekawa koncepcja i nie ukrywam, że chętnie poobserwowałbym ją w jakimś programie pilotażowym nadzorowanym przez Rząd. Ciężko mi sobie to na ten moment wyobrazić, ale trzymam kciuki za każdego rodzaju inicjatywę, która może wydobyć naszą społeczność z letargu.
GUEDES hr. DE LIMA h. SZACHOWNICA
Konsul Sclavinii
Ojciec Założyciel - Dumny Sclavińczyk
Właściciel Unicorn Media Corporation

"Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu to był najbardziej nieodpowiedzialny projekt w historii mikroświata". - Piotr von Thorn-Cetnarovich, Prezydent Rzeczpospolitej Sclavińskiej.
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

Następna strona

Powrót do Kultura, sport, gospodarka