Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Zmiany w finansach KS

Kulturalne/gospodarcze/sportowe sprawki i nie tylko...

Re: Zmiany w finansach KS

Postprzez Santi Vilarte 13 sty 2020, o 22:35

Pieniądz i usługi pozostają we wzajemnym związku, ale 'kryzys usług' nie istnieje sam z siebie. Nie możemy wprost wpływać na ich poziom, ale możemy pośrednio, właśnie przez zwiększenie subiektywnej wartości pieniądza. Tylko wtedy może on stać się motywatorem, a zwrotnie nakręcić nieco podaż usług. Nie mówię, że to na pewno nastąpi - ale jedyna alternatywa, jaka się na forum pojawia, to nigdy niespełniona tęsknota za Zyriuszem.

Przecież rząd nie jest "tym bogatym". W naszych warunkach rachunek rządu to zbiornik retencyjny, gdzie gromadzi się nadmiar pieniądza, żeby wypuścić go na rynek, gdy naprawdę go potrzeba. Co dały stałe inicjatywy "motywacyjne" rządu w ostatnich miesiącach? Olbrzymia większość tych, co pobrali startowe 10000, znikła bez śladu. Szastanie pieniędzmi - jakkolwiek z dobrych pobudek - nie daje oczekiwanych efektów. Pora, żeby pieniądz stał się dobrem rzadszym i trudniej dostępnym.

Tak się składa, że zrównoważyłem budżet KH m.in. dzięki jako takiej aktywności, więc nie kasujemy subwencji ale gdybyśmy z powrotem wyszli na minus - to z przyjemnością podejmę się polityki budżetowej na porządną skalę. Pożyczanie pieniędzy innym prowincjom, emisja własnych papierów dłużnych czy balans podatkami - i wówczas gwarantuję, że ten LN będzie nadal dostawał te 5000, a ja będę miał parukrotnie większą satysfakcję z tego typu nowych zadań. Kogo to nie bawi, nie musi prowadzić "aktywnego" budżetu u siebie i też jest spoko ;)

Nie poparłbym też likwidacji liberta, bo to z kolei szkodzi innej jego funkcji - jako pieniądz, jest najwygodniejszą miarą wartości dóbr względem siebie. Wygodniej jest ustalić cenę wykonania herbu w lt, niż ustalać stawkę w, powiedzmy, innej grafice, osobno w wątkach, w jakiejś żywności...
Santiago Vilarte
Poseł
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Avatar użytkownika
Dwór Jego Książęcej Mości
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel
 

Poprzednia strona

Powrót do Kultura, sport, gospodarka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość