Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Odezwa Namiestnika do Starosarmatów

Najstarsza prowincja Księstwa Sarmacji oraz nasza stolica, Książęce Miasto Grodzisk

Re: Odezwa Namiestnika do Starosarmatów

Postprzez AFvTD 8 paź 2019, o 18:30

Hugo napisał(a):
Remigiusz L. napisał(a):
Najważniejszym zadaniem będzie przygotowanie nowej konstytucji, dostosowanej do obecnych realiów.

Myślałem, że najważniejszym zadaniem jest odstawienie jakiejś hucpy, która wybudzi starą gwardię.
Co jest nie tak z obecną konstytucją?

Art. 1
Starosarmacja staje się dzielnicą Królestwa Teutonii.

Art. 2
Konstytucja wchodzi w życie z dniem podpisania

Macie i nową konstytucję, i hucpę. Nie musicie dziękować

Pragnę złożyć poprawkę do projektu, na podstawie której Art. 1. zaproponowanego projektu nie będzie dalej częścią projektu. Po zmianach projekt wygląda mniej więcej w ten sposób:

Art. 1
Konstytucja wchodzi w życie z dniem podpisania

Mam nadzieję, że ktoś z mocą ustawodawczą poprze mój projekt, bo sam niestety takowej mocy sprawczej nie mam :D
magister net Alfred Fabian hrabia von Tehen-Dżek
Baridajczyk z pochodzenia,
Zoolog z powołania.
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Dobry Obywatel
Królestwo Hasselandu
Królestwo Baridasu
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez piwniczak 8 paź 2019, o 18:45

Może pójść krok dalej i:

Art. 1
Kościół Diuczej Wiary otrzymuje władzę zwierzchnią nad Starosarmacją.

Art. 2
Konstytucja wchodzi w życie bez konieczności podpisu.
(—) diuk Krzysztof Czuguł-Chan
II Diuk Duppy, Kasztelan Czarnoleski, Pierwszy Bard Gellonii i Starosarmacji, Jaśniejąca Jurta Czarnolasu, Senator.
Książę Nowego Słońca Stowarzyszenia Błękitnej Łuny

Obrazek
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel
Starosarmacja
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez GFvH 8 paź 2019, o 18:53

piwniczak napisał(a):Może pójść krok dalej i:

Art. 1
Kościół Diuczej Wiary otrzymuje władzę zwierzchnią nad Starosarmacją.

Art. 2
Konstytucja wchodzi w życie bez konieczności podpisu.

Może by to trochę Starosarmację rozruszało z aktywnością :D
(-) Gustaw Fryderyk von Hippogrif

ktoś tam w czymś tam.
Prefektura Sarmacji
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Królestwo Hasselandu
Dwór Jego Książęcej Mości
Królestwo Teutonii

Postprzez Santi Vilarte 8 paź 2019, o 19:48

Dodajcie jeszcze że Konstytucja wchodzi w życie z mocą wsteczną. Albo w ogóle oprzyjcie się na prawie precedensowym :D
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Rada Ministrów

Postprzez Andronik 8 paź 2019, o 20:06

A tak z ciekawości. Jakie są wymogi dla nowego Namiestnika, kto może startować? Może po tym dałoby się kogoś odpowiedniego wyszpiegować.
/—/ Andronik, Konsul Sclavinii
Minister Kultury, Poseł na Sejm LXII kadencji, honorowy obywatel Baridasu

Zmęczony dekadencją liberalizmu?
Dołącz do Purpurowej Krucjaty.
Konsulat Sclavinii
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Helwetyk 8 paź 2019, o 21:55

Andronik napisał(a):A tak z ciekawości. Jakie są wymogi dla nowego Namiestnika, kto może startować? Może po tym dałoby się kogoś odpowiedniego wyszpiegować.

Zakładając zachowanie w mocy dotychczasowych przepisów starosarmackich — obywatelstwo sarmackie oraz zamieszkanie na terytorium Starosarmacji od co najmniej dwóch tygodni, zwieńczone wpisem do rejestru. Przepisy państwowe wymagają dodatkowo statusu aktywnego obywatela. Pewne utrudnienie stanowi fakt, że w rejestrze obywateli starosarmackich nie ma obecnie ani jednego aktywnego obywatela.
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Andronik 9 paź 2019, o 08:03

To może tak... Przepisy o obywatelstwie starosarmackim są dosyć restrykcyjne, ale po lekturze starosarmackiej ustawy zasadniczej doszedłem do wniosku, że przy składaniu swojej kandydatury na urząd Namiestnika nie trzeba posiadać obywatelstwa starosarmackiego. Naturalnie, taki Namiestnik nie będzie miał możliwości głosowania w Sejmiku Koronnym.

Dobrze rozumiem? Jeżeli tak, to wyrażam wolę kandydowania na urząd Namiestnika Starosarmacji.

Jeśliby Namiestnik obowiązków swych pełnić nie mógł lub w moc realiozy się oddał, nad obiorem nowego przywódcy aktywny adherent najdłużej obywatelstwo Starosarmacji posiadający czuwa. Takoż władza sprawowana jest w sytuacjach Konstytucją nieprzewidzianych.

Jeżeli moje oczy dobrze widzą, to nie ma absolutnie żadnego aktywnego obywatela Starosarmacji, żeby takie wybory zgotować. Ktoś zechciałby udzielić mi w tym pomocy i dobić do dwudziestu punktów aktywności?

Konsulat Sclavinii
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Helwetyk 9 paź 2019, o 09:07

Andronik napisał(a):[…] doszedłem do wniosku, że przy składaniu swojej kandydatury na urząd Namiestnika nie trzeba posiadać obywatelstwa starosarmackiego. Naturalnie, taki Namiestnik nie będzie miał możliwości głosowania w Sejmiku Koronnym.

Konstytucja stanowi również, że „w ciągu tygodnia od obioru Namiestnik obowiązan jest akt nowej Konfederacji spisać lub do istniejącej ponownie przystąpić” oraz „adherentem Konfederacji może stać się każden Starosarmacji obywatel, który w dowolnej chwili akt jej zawiązania podpisze”. Jeżeli niczego nie pominąłem przy lekturze bez wystarczającej ilości kofeiny, faktycznie, wydaje się, że do wyboru obywatelstwo starosarmackie nie jest potrzebne, ale do sprawowania urzędu — i owszem. W konkluzji…

Andronik napisał(a):Jeżeli moje oczy dobrze widzą, to nie ma absolutnie żadnego aktywnego obywatela Starosarmacji, żeby takie wybory zgotować. Ktoś zechciałby udzielić mi w tym pomocy i dobić do dwudziestu punktów aktywności.

…skoro i tak jak wyżej, myślę, że trzeba przeciąć ten biurokratyczny węzeł i przyjąć jakieś tymczasowe rozwiązanie konstytucyjne w trybie stanu wyjątkowego, zaakceptowane następnie przez ogół obywateli zamieszkałych na terytorium Starosarmacji.
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Andronik 9 paź 2019, o 09:17

Helwetyk napisał(a):Konstytucja stanowi również, że „w ciągu tygodnia od obioru Namiestnik obowiązan jest akt nowej Konfederacji spisać lub do istniejącej ponownie przystąpić” oraz „adherentem Konfederacji może stać się każden Starosarmacji obywatel, który w dowolnej chwili akt jej zawiązania podpisze”. Jeżeli niczego nie pominąłem przy lekturze bez wystarczającej ilości kofeiny, faktycznie, wydaje się, że do wyboru obywatelstwo starosarmackie nie jest potrzebne, ale do sprawowania urzędu — i owszem.

W zasadzie, to jak na moje wynika z tego, że Namiestnik musi spisać akt Konfederacji, ale nie musi w nim partycypować w sensie podpisywania go. Jak wieszczy art. 4, ust. 4 Konstytucji Starosarmacji, z mocy samego prawa:

4. Konfederacją zarządza Namiestnik.

Z tego wyciągnąłem, że Namiestnik nie musi ani posiadać obywatelstwa aby zostać wybranym, ani nie musi partycypować w Konfederacji, a zarządza nią i tak. Brzmi to trochę jak kruczek, ale skoro do jego wyboru wymagane są i tak głosy oddane przez obywateli Starosarmacji, to z drugiej strony kruczek to żaden.

Konsulat Sclavinii
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez Helwetyk 9 paź 2019, o 10:11

Andronik napisał(a):[…] Brzmi to trochę jak kruczek, ale skoro do jego wyboru wymagane są i tak głosy oddane przez obywateli Starosarmacji, to z drugiej strony kruczek to żaden.

Tak mi (że byłby to wybieg prawny, wbrew intencji ustrojodawcy) podpowiada intuicja. Dlatego sądzę, że lepiej jednoznacznie zawiesić stosowne przepisy konstytucji i wyjść z impasu otwartymi drzwiami.
Helwetyk
Kościół Diuczej Wiary

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Starosarmacja