Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

[Sejmik 01'18] Komentatornia

Przeszłości prowincji żałobny rapsod.

Moderator: Starosarmacja: władze

Obrazek
Starosarmacja: Serwis internetowy  •  Manifest Oświeconego Monarchofaszyzmu  •  Pomoc finansowa  •  Dotacje  •  Praca w Starosarmacji  •  Sport
M O N A R C H O F A S Z Y Z M      T O       P R Z Y S Z Ł O Ś Ć       S A R M A C J I

[Sejmik 01'18][Kuluary] Dyskusja po wystąpieniu Ząbi

Postprzez Zombiakov 5 lut 2018, o 21:39

Remigiusz L. napisał(a):Federacyjność nie jest jedynym możliwym kierunkiem tylko jest aktualnie o niej głośniej, osobiście jestem za zachowaniem status quo ante i uważam, że Starosarmacja także powinna się sprzeciwiać takiemu kierunkowi, gdyż to odbiera nam status rdzennego samorządu. To jednak oczywiście moje subiektywne zdanie.

Obawiam się, że kijem rzeki nie zawrócimy ani nawet nie spowolnimy. W początkowej fazie elekcji głosiłem pogląd, że konieczna jest centralizacja aby wykorzystać wspólnie wszystkie dostępne zasoby do odnowienia Księstwa. Że, przykładowo nie stać nas na 10 systemów jak nie możemy zrobić dobrze jednego.

Postawiłem więc teraz jakby trochę inne pytanie - jak StaroSarmacja może najlepiej w realiach federalizmu zadbać o sarmackie dziedzictwo. Tutaj jestem głęboko przekonany, że zamknięta ideologia monarchofaszyzmu nie służy temu. Nie tak postawiona. Nie trzeba dudnić z trąb, że panuje tutaj radykalny monarchizm żeby było to dla wszystkich jasne. Można to o wiele ciekawej wyrazić zwyczajami, otoczką itp.

Poza tym (i w tym) pluralizm polityczny, wolność gospodarcza, ciekawe regiony wraz ze swoimi wzlotami i upadkami.

No i jeszcze raz powtórzę - model nie zastąpi aktywności konkretnych osób, a wielość narracji może tę aktywność uwolnić (albo i nie, ale czemu nie spróbować?).

Jak najbardziej wyrażam przekonanie, że nasza Sarmacja przekształcając się w organizm bardziej para-państwowy, musi być wzbogacona podziałem samorządowym. Z umiarem ale tytuły i nazwy są ważne. Jest też możliwe wyrazić to jakoś gospodarczo w Zyriuszu.
Diuk Prokrust Zombiakov
... bo śmierć to nie koniec ...
Korona Księstwa Sarmacji

Re: [Sejmik 01'18] Projekt zmiany Konstytucji

Postprzez Zombiakov 5 lut 2018, o 22:06

Helwetyk napisał(a):Byłem, jestem i wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi mikroświata pozostanę Sarmatą. Nie zgadzam się na stawianie w jednym rzędzie tożsamości sclavińskiej i teutońskiej (o baridajskiej się nie wypowiadam, nie było mnie podczas Sierpnia). Jedna z nich nie znajduje się w opozycji do tożsamości sarmackiej.

Zgadzam się w pełni. Bardziej miałem na myśli zestawienie trzech samorządów które na różne sposoby się rozwijają a przynajmniej starają surfować na fali samorządowej niezależności oraz czwartego który próbuje porosnąć hitynowym pancerzykiem mówiąc, że to on utrzymuje dno po którym suną fale. Trochę mnie teraz poniosło w tej metaforze.

Helwetyk napisał(a):Niedawno spotkałem się z głosami aprobaty wobec faktu, że do połączenia jednak nie doszło. Jakkolwiek te głosy rozumiem, zwłaszcza w świetle ostatnich paru miesięcy, nie mogę z pełnym przekonaniem się pod nimi podpisać, ponieważ…

Pisząc to co pisałem przeszedł mi przez myśl scenariusz łączenia ze Sclavinią. Jednak bazując na doświadczeniu czy też intuicji podejrzewam, że byłby to już zbyt duży organizm bardziej hamujący niż pobudzający do aktywności - na jednak dość wąskim poletku samorządu.

Helwetyk napisał(a):Federalizacja byłaby godna rozważenia, gdyby było nas 500, nie 50; tymczasem od lat nie możemy się przebić nawet przez setkę.

Tak do końca, poza jednym radykalnym artykułem, nie spotkałem się jeszcze z wyjaśnieniem czym konkretnie ma się objawiać przejście w kierunku federacji. Nie zmienia to jednak ogólnej uwagi dotyczącej kondycji i kierunku StaroSarmacji - która żywo przypomina choćby i schyłkowy okres Gellonii. Jeszcze raz na jakiś czas ktoś podnosił głowę i nawoływał żeby coś zrobić, coś zmienić... ale zagłada była nieunikniona.

StaroSarmacja przynajmniej w liczbach wygląda jeszcze całkiem przyzwoicie. Tak jak piszesz przyjście/odejście jednego/dwóch aktywnych mieszkańców może całkiem zmienić optykę i stworzyć pozorny obraz, że wszystko jest dobrze lub źle. Natomiast głównie apeluję o to aby zmusić się do pewnych rytuałów państwowości. Choćby trzeba było prosić ludzi żeby kandydowali do Sejmiku to daje to szansę na sukces w postaci dużej ilości kandydatów albo niezłej frekwencji.

Do rytuałów państwowości chciałbym dorzucić jeszcze kilka fajnych instytucji które byłby w stanie funkcjonować niezależnie od aktywności jednej osoby i przechodzić z rąk do rąk. To jest już trudne. Musiałoby to być rzeczywiście coś na tyle fajnego, że ktoś chciałby się zaopiekować. Obecnie w StaroSarmacji pomimo tak jebutnej historii .... według mnie .... nie ma nic takiego.
Diuk Prokrust Zombiakov
Korona Księstwa Sarmacji

Re: [Sejmik 01'18][Kuluary] Dyskusja po wystąpieniu Ząbi

Postprzez Helwetyk 5 lut 2018, o 23:06

Zombiakov napisał(a):
Remigiusz L. napisał(a):Federacyjność nie jest jedynym możliwym kierunkiem tylko jest aktualnie o niej głośniej, osobiście jestem za zachowaniem status quo ante i uważam, że Starosarmacja także powinna się sprzeciwiać takiemu kierunkowi, gdyż to odbiera nam status rdzennego samorządu. To jednak oczywiście moje subiektywne zdanie.

Obawiam się, że kijem rzeki nie zawrócimy ani nawet nie spowolnimy. W początkowej fazie elekcji głosiłem pogląd, że konieczna jest centralizacja aby wykorzystać wspólnie wszystkie dostępne zasoby do odnowienia Księstwa. Że, przykładowo nie stać nas na 10 systemów jak nie możemy zrobić dobrze jednego.

I jest to pogląd trafny — abstrahując od tego, że zespołowe tworzenie systemów nastręcza obiektywne trudności. Nie sądzę jednak, aby wiele stało na przeszkodzie temu, aby system stworzony dla jednej prowincji zaczął być używany przez inną prowincję. (Mam świadomość uwarunkowań polityczno-prawno-osobistych).

Zombiakov napisał(a):Nie trzeba dudnić z trąb, że panuje tutaj radykalny monarchizm żeby było to dla wszystkich jasne. Można to o wiele ciekawej wyrazić zwyczajami, otoczką itp.

Dla ilu osób radykalny, prawdziwy monarchizm jest… atrakcyjny?

Zombiakov napisał(a):
Helwetyk napisał(a):Niedawno spotkałem się z głosami aprobaty wobec faktu, że do połączenia jednak nie doszło. Jakkolwiek te głosy rozumiem, zwłaszcza w świetle ostatnich paru miesięcy, nie mogę z pełnym przekonaniem się pod nimi podpisać, ponieważ…

Pisząc to co pisałem przeszedł mi przez myśl scenariusz łączenia ze Sclavinią. Jednak bazując na doświadczeniu czy też intuicji podejrzewam, że byłby to już zbyt duży organizm bardziej hamujący niż pobudzający do aktywności — na jednak dość wąskim poletku samorządu.

Tu przyznam, że moja intuicja podąża w przeciwnym kierunku. Oczywiście, nie zakładam likwidacji podmiotowości Sclavinii i Starosarmacji, ale jeżeli chodzi o wymiar instytucjonalny (częściowo wspólne władze) i praktyczny (wspólne forum i wspólny system), najzupełniej sobie to wyobrażam jako projekt, który mógłby zadziałać; a gdyby miało dojść do realizacji nieszczęśliwego pomysłu federacji — jako projekt, który mógłby okazać się konieczny. Właśnie o tę liczebność społeczności tutaj chodzi. Wiem, że to wiele przypuszczeń, ale jeżeli ktoś zbuduje jakiś matematyczny model, chętnie zapoznam się z wynikami symulacji. :-)

Zombiakov napisał(a):[…] Natomiast głównie apeluję o to aby zmusić się do pewnych rytuałów państwowości. Choćby trzeba było prosić ludzi żeby kandydowali do Sejmiku to daje to szansę na sukces w postaci dużej ilości kandydatów albo niezłej frekwencji. Do rytuałów państwowości chciałbym dorzucić jeszcze kilka fajnych instytucji które byłby w stanie funkcjonować niezależnie od aktywności jednej osoby i przechodzić z rąk do rąk. To jest już trudne. Musiałoby to być rzeczywiście coś na tyle fajnego, że ktoś chciałby się zaopiekować. Obecnie w StaroSarmacji pomimo tak jebutnej historii .... według mnie .... nie ma nic takiego.

Demografia, demografia i jeszcze raz demografia. Mało w samym Grodzisku, sierocie sierot, jest przynajmniej umiarkowanie fajnych instytucji (choć odsyłacze gdzieś poznikały…) do wzięcia od ręki?
ObrazekObrazekObrazek
(—) Helwetyk książę-diuk Romański,
Marszałek-Senior Sejmu, Konsul Sclavinii, król-senior Baridasu,
dyrektor Mennicy Eldorackiej, były funkcjonariusz publiczny
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Królestwo Baridasu
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel

[Sejmik 01'18] Komentatornia

Postprzez rybczak 12 lut 2018, o 13:33

W tym miejscu można swobodnie komentować dyskusje Sejmikowe oraz zamieszczać swoje spostrzeżenia.
(—) diuk Paviel Gustolúpulo
Słoneczko Tropicany, Kuriozalny Bezczelny Cham

Obrazek
Kościół Diuczej Wiary
Korona Księstwa Sarmacji

Re: [Sejmik 01'18] Komentatornia

Postprzez Remigiusz L. 13 lut 2018, o 19:08

Mam taki luźny pomysł - w związku z oporami w stosunku do monarchofaszyzmu i postulowaniem utworzenia "małej Sarmacji", pomyślałem, żeby oprzeć narrację o kierunek już trochę wcześniej realizowany, o realne znaczenie słowa Sarmacja i Sarmaci, czyli Rzeczypospolitę szlachecką. Mamy już Sejmik, mamy Konstytucję pisaną częściowo w staropolskim, czemu nie pójść dalej? Zamiast okręgów powołajmy do życia starostwa, ze starostami na czele. Oczywiście dany starosta może się jednocześnie tytułować El Dictatore albo Naczelnikiem, wszelcy samozwańcy są mile widziani. Przyjęcie takiego głównego nurtu narracyjnego oczywiście nie wyklucza odrębności poszczególnych starostw, można wręcz z niej uczynić podstawę Aurea Libertas i, gdyby ktoś je naruszał, dane starostwo mogłoby zawiązać konfederację czy wręcz rokosz w obronie swych praw. Stwórzmy zbiór tytułów honorowych (pomysł zaczerpnięty z aktualnej dyskusji w Senacie Teutonii), jak np. chorąży grodziski, miecznik ferski, stolnik, podszaszy etc... To takie dwa na szybko pomysły, pewnie można wymyśleć więcej.
Uważam, że taka narracja ma dwie przewagi nad monarchofaszyzmem - nie niesie za sobą (mam nadzieję) żadnych negatywnych uczuć, a za to łatwiej się w nią wczuć i o wiele łatwiej będzie to zrobić nowemu mieszkańcowi. Wadę oczywiście stanowi mała oryginalność, ale zawsze możemy dokonać jakiś twórczych przeróbek i mieszanek, zresztą pewnie wyjdą one w praniu. Co o tym sądzicie?
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Namiestnik Starosarmacji
El Dictatore del Distrito de Tropicana
Obrazek
Sejm Księstwa Sarmacji
Książę Sarmacji
Dobry Obywatel
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez Zombiakov 13 lut 2018, o 20:44

Z czasów gellońskich pamiętam, że samo żonglowanie konwencjami jest drugorzędne - aczkolwiek jak najbardziej zepchnałbym monarchofaszyzm z pierwszego planu. Niech może Monarchofaszyści maja swoją partię i nawet niech dominują w lokalnym wybieralnym parlamencie.

Reforma, jeżeli mówimy o zmianach, powinna w mojej ocenie dotyczyć głównie celów i wymagań jakie stawiamy sobie jako samorząd. W tym momencie nie stawiamy sobie praktycznie żadnych.

Nie mamy polityki informacyjnej, demograficznej ani "konkursowej".
Nie współpracujemy z najbardziej rdzennymi instytucjami jak np. KSZ.
Jak pisałem wcześniej nie mamy żadnych rytuałów politycznych.
Mamy niby rząd - całkiem niezobowiązujący. Taki, że (powtarzając się) niczego od nikogo nie oczekujemy.

Luz jako taki jest super ale no trzeba się czegoś trzymać. Choćby kotwicy rzuconej na dno :twisted:
Diuk Prokrust Zombiakov
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez leszcz 15 lut 2018, o 10:37

ja nie mam oporów związanych z monarchofaszyzmem. dzięki niemu prawdopodobnie w ogóle tu rozmawiamy.

przypomnę tym, których tu nie było w najciemniejszych czasach tej podupadającej prowincji - neomonarchofaszyzm to nie kompletny system narracyjny dla prowincji, tylko ustrój, system polityczny, który miał zapobiec uwiądowi przywództwa i pożałowania godnych sytuacji, kiedy tygodniami nie mieliśmy żadnej władzy, a nawet nie byliśmy w stanie jej wybrać.
Henryk ex-ciast. Leszczyński
Kościół Diuczej Wiary
Rada Nauki
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez Zombiakov 15 lut 2018, o 11:08

leszcz napisał(a):przypomnę tym, których tu nie było w najciemniejszych czasach tej podupadającej prowincji - neomonarchofaszyzm to nie kompletny system narracyjny dla prowincji, tylko ustrój, system polityczny, który miał zapobiec uwiądowi przywództwa i pożałowania godnych sytuacji, kiedy tygodniami nie mieliśmy żadnej władzy, a nawet nie byliśmy w stanie jej wybrać.

[soft skills on]
Szanuję wcześniejsze wybory oraz przyjmuję z dużą pewnością, że ścieżka ta była słuszna i być może rzeczywiście nie byłoby tu już kamienia na kamieniu.

Ale być może można przyjąć, że sytuacja została ustabilizowana i teraz czas na krok do przodu ? Większe otwarcie, restart zarzuconych funkcji. Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, Łam, czego rozum nie złamie!
Diuk Prokrust Zombiakov
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez leszcz 15 lut 2018, o 11:16

mam tylko nadzieję, że jo diuk nie zabuksuje kołami w piachu społecznej inercji jako i ja z moją nieliczną drużyną zabuksowałem.
Henryk ex-ciast. Leszczyński
Kościół Diuczej Wiary
Rada Nauki
Korona Księstwa Sarmacji

Postprzez Zombiakov 15 lut 2018, o 12:18

leszcz napisał(a):mam tylko nadzieję, że jo diuk nie zabuksuje kołami w piachu społecznej inercji jako i ja z moją nieliczną drużyną zabuksowałem.

Jestem niemal przekonany, że zabuksujemy. Tak jak buksuje cała Sarmacja :twisted:
Na innym poziomie ale w zasadzie efekt jest ten sam. Trudno powiedzieć żeby kilkanaście lat historii Księstwa to ciągły stopniowy rozwój. Kręcimy się w kółko. Pchamy kamień, a on miażdży nasze mięśnie i kości. Zbieramy je do kupy i znowu. Wieczny ból.
Diuk Prokrust Zombiakov
Korona Księstwa Sarmacji

Następna strona

Powrót do Archiwum