Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ad vocem Sejmiku

Tu rozmawiamy na tematy związane z Starosarmacją

Moderator: Starosarmacja: władze

Obrazek
Starosarmacja: Serwis internetowy  •  Manifest Oświeconego Monarchofaszyzmu  •  Pomoc finansowa  •  Dotacje  •  Praca w Starosarmacji  •  Sport
M O N A R C H O F A S Z Y Z M      T O       P R Z Y S Z Ł O Ś Ć       S A R M A C J I

Ad vocem Sejmiku

Postprzez RCA 4 lut 2018, o 07:40

Drodzy, szlachetni i zasłużeni Przyjaciele.

Pozwalam sobie tak zacząć ten list z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że wciąż czuję się mocno ze Starosarmacją związany. Drugi dlatego, że razem ten kraj budowaliśmy lat naście. Takich doświadczeń i lat się nie zapomina, a choćby nasze drogi biegły różnie, to sentyment jest.

Dlaczego jednak tworzę ten list? Bo nie mogę wypowiedzieć się na plenum Sejmiku. Nie mam starosarmackiego obywatelstwa, które mnie do tego upoważnia. Dlatego pozwalam sobie tu. Bezpośrednią przyczyną stała się wypowiedź Jaśnie Oświeconego diuka Prokrusta Zombiakova. Wypowiedź owa jest szalenie ważnym głosem, który dotąd padał jeno w kuluarach, to tu, to tam, i w zasadzie nigdy nie wybrzmiał dość głośno publicznie. Czas to zmienić. Bijmy w ten dzwon.

Starosarmacja, na tle Sclavinii, Baridasu i Teutonii, to ziemia, która nie ma swej spójnej tożsamości. Niegdyś to ziemie Morvanu, Trzyczaszkowa, Złotego Wybrzeża, Tropicany czy Gellonii, dziś to po prostu Starosarmacja i Tropicana z narracyjnie dominującym na Wyspie Czarnolasem. Czas pokazał, że nie ma nikogo kto zaproponowałby spójną narrację dla całego kraju. Od niej wyjść a potem dopiero budować subnarracje regionalne. Gdzieś tego zabrakło. Nie jest tu wystarczającym sznyt wiodącej partii monarchofaszystowskiej. To niestety zbyt mało.

Miesiące płyną a Starosarmacja jaka była, taka jest. Może słowa diuka Zombiakova padną na podatny grunt i zacznie się coś dziać, a charakter, narracja i szeroko pojęta kultura Starosarmacji zostanie uporządkowana? Bardzo bym tego chciał.

Nie przesądzam kierunku, nie chcę go ograniczać. Mogę jedynie przedstawić kilka moich przemyśleń i pomysłów, to wy uznacie czy warto je brać pod uwagę. Mamy więc Baridas, Sclavinię i Teutonię. Porzućmy przedrostek Staro i zostawmy więc samą Sarmację. To naturalna konsekwencja takiego, nie innego wyglądu naszego kraju. Przebudujmy, celem nadania pewnego dynamizmu, ustrój prowincji, i miast Sejmiku Koronnego w obecnej postaci, urządźmy Sejmik Koronny obradujący permanentnie, tak jak proponuje go diuk Zombiakov. Przeprowadźmy dyskusję na temat charakteru i klimatu i osiągnijmy consensus, który pozwoli nam skupić się w pełni na tym jak kraj nasz winien wyglądać. I nie obawiajmy się działań głębszych i mocniejszych. Jeśli z takim charakterem nie da się pogodzić np. Tropicany zaproponujmy Tropicanie osobny byt — bo kto mówi, że Korona Sarmacji to 4 kraje? Może być 5, może być 8. To zależy od nas. Nie zawsze wszystko da się pogodzić w jednym garnku. Ale jeśli da się pogodzić starą Sarmację i starą Tropicanę i w drodze consensusu obrać, na dziś, jeden kierunek wspólny? To super i działajmy. Najbardziej rozwinięty narracyjnie jest Czarnolas. Sądzę, że warto iść tą drogą. Rozciągnąć czarnoleskie porządki na cały obszar prowincji, i w Czarnolesie urządzić nową stolicę. Byłaby to naturalna kosekwencja obecnego rozwoju kraju, a po co bić głową w ścianę i uciekać się do gellońskich klimatów, skoro Gellonii dziś nie ma, po co rozważać oparcie się o Grodzisk, skoro serce bije w Czarnolesie?

Co z Grodziskiem? Jestem gotów podjąć rozmowy na temat utworzenia z Grodziska i okolicy czegoś na kształt Waszyngtonu D.C. — dystryktu, pod bezpośrednim zarządem administracji państwowej (rządu, dworu), niezależnego od którejkolwiek prowincji czy Kraju Korony. Były do tego przymiarki już jakiś czas temu, ostatecznie nie domknięte. Może czas?

Będę wdzięczny jeśli choćby rozważycie mój głos, jako rzucany z offu głos narratora. Nie porzuciłem Starosarmacji, jest mi ona bliska. Chcę odgrywać rolę w kraju kształtowaniu.

Pozdrawiam,
Pozdrawiam,
Robert Fryderyk
Książę Sarmacji, etc. etc.

Skontaktuj się z Księciem Sarmacji
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Naczelna Izba Architektury
Kościół Diuczej Wiary
Konsulat Sclavinii
Dobry Obywatel