Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

IV Niedziela Wielkiego Postu - Laetare

IV Niedziela Wielkiego Postu - Laetare

Postprzez Adalbertus Pronobis 22 mar 2020, o 09:52

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
Niedziela Laetare
22 III 2020


Z zakrystii katedry św. Dominika wyruszyła procesja do ołtarza, gdzie sprawowano Najświętszą Ofiarę, której przewodniczył biskup pomocniczy Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini. W czasie procesji towarzyszył śpiew "Ubi caritas est vera" w wykonaniu chóru katedralnego "Dominicantare".
Po pozdrowieniu wiernych, zaproszeniu do wspólnej modlitwy, chór wykonał śpiew "Kyrie" z "Missa de sanctis"
Następnie odbyła sie liturgia Słowa, a podczas niej kazanie celebransa:

Umiłowani w Panu!
IV Niedziela Wielkiego Postu, zwaną Niedzielą Radości, skłania nas do refleksji nad dotychczas przeżytym czasem przygotowanie do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niedziela Radości to dzień pewnych podsumowań i pobudzenia w sobie większej gorliwości, aby stawać się coraz lepszym i bardziej uduchowionym.
W Ewangelii, którą Kościół poleca dziś do odczytania i wysłuchania jest mowa o człowieku niewidomym od urodzenia. Ślepota to choroba, z którą ciężko jest funkcjonować w społeczeństwie. Jednak najcięższą ślepotą jest ślepota serca i ducha. Dzisiejsza niedziela to dzień, w którym musimy na nowo w pełni poddać się Bożemu prowadzeniu, poddać się Słowu Bożemu, które otwiera oczy naszych serc, naszych umysłów. Chrystus chce dziś nam otwrzyć oczy duszy, abyśmy jeszcze bardziej spojrzeli na najskrytsze zakamarki naszego serca, naszego życia, które należy uporządkować.
Niech zatem ten czas, który jest nam dany stanie się dla nas okazją do jeszcze głębszych refleksji nad naszym życiem, abyśmy jeszcze lepiej się przygotowali na radosne święta Zmartwychwstania Pańskiego


Potem odbyła się liturgia Eucharystyczna, w czasie której wykonywano śpiewy "Attende Domine", "Sanctus" i "Agnus Dei" z "Missa de sanctis"
W czasie Komunii św. chór wykonywał śpiew "Parce Domine"
Następnie celebrans wypowiedział modlitwę po Komunii i podał krótkie ogłoszenie:
Moi drodzy!
Decyzją Patriarchy Piusa Leona II zostałem skierowany do posługi Prymasa w Cesarstwie Bizantyjskim. Dlatego opuszczam was, ale wciąż będę z wami, bo nadal będę pełnił posługę biskupa pomocniczego diecezji Teplice. Jednak będę bardziej skupiony na pracy w Bizancjum, dlatego chcę wam podziękować za wspólne chwile i proszę was o modlitwę.


Po czym biskup Adalebrtus pobłogosławił wiernych i udał się do zakrystii, a chór wykonał śpiew "Stabat Mater Dolorosa"


Ksiadz Biskup Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini
Generał Towarzystwa Jezusowego
Biskup pomocniczy Diecezji Teplice
Prefekt Kongregacji ds. Kościoła i Duchowieństwa
Protonotariusz Apostolski w Rotrii

Obrazek
Avatar użytkownika
 

Powrót do Katedra p. w. św. Dominika

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość