Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Niedziela Chrztu Pańskiego

Niedziela Chrztu Pańskiego

Postprzez Adalbertus Pronobis 13 sty 2020, o 14:23

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

12 I 2020


W niedzielę 12 stycznia 2020 w katedrze św. Dominika odbyła uroczysta msza święta pod przewodnictwem opata Teplickiego Ks. infułata Adalbertus Pronobis von Hippogriff - Piccolominiego, z okazji uroczystości upamiętniającej chrzest Pana Jezsua. Celebrę poprzedziła procesja wejścia, zaś śpiewał chór katedralny "Dominicantare". Jako śpiew na wejście wykonano kolędę "Przybieżeli do Betlejem"
Następnie rozpoczęła się Msza święta. Części stałe odśpiewano z Missa de Angelis. Dlatego chór odśpiewał "Kyrie" oraz "Gloria".


Odsłuchano liturgię Słowa Bożego, a przewodniczący celebrze wypowiedział okoliczną homilę:


Umiłowani!
Obchodzimy dziś święto Chrztu Pańskiego. W dniu dzisiejszym nasz Pan, Jezus Chrystus rozpoczyna swoją publiczną działalność, swoją misję zleconą przez swego Ojca, który jest w niebie. Chcemy dziś w spoób szczególny podziękować za nasz własny chrzest, za dar wiary Objawionej w osobie Syna Bożego. To wielki dzień wszystkich chrześcijan, którzy w sposób szczególny, poprzez własny chrzest, wpisują się w posłannictwo Jezusa. W Ewangelii słyszymy słowa, które głos z nieba skierował wobec Jezusa po wyjściu z rzeki Jordan "Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie". Bóg ma upodobanie w swoim Jednorodzonym Synu, Bóg ma upodobanie w nas. W czasie naszego chrztu też usłyszeliśmy w sercu takie słowa. Przez chrzest jesteśmy posłani, aby głosić Dobrą Nowinę wszystkim, którzy jeszcze jej nie znają lub nie rozumieją.
Moi kochani!
Dziękujmy Bogu za dar wiary, dziękujmy Bogu za nasz chrzest, dziękujmy za przynależność do Chrystusa. Cieszmy


Na uwielbienie, jako wyrażenie radości z przynależności do wielkiej rodziny chrześcijańskiej odśpiewano "Magnificat".
Przed udzieleniem błogosławieństwa opat Teplicki podziękował za przybycie na wspólną modlitwę. Następnie udzielił błogosławieństwa i procesjonalnie udał się do zakrystii. W tym czasie chór śpiewał "Adeste Fideles"


Ksiadz Biskup Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini
Prymas Cesarstwa Bizantyjskiego
Biskup pomocniczy Diecezji Teplice
Prefekt Kongregacji ds. Kościoła i Duchowieństwa
Protonotariusz Apostolski w Rotrii

Obrazek
Avatar użytkownika
 

Powrót do Katedra p. w. św. Dominika

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość