Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Projekt ustawy o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości

Dział urzędowy Sejmu

Re: Projekt ustawy o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości

Postprzez Brunon Krasnodębski 22 wrz 2020, o 15:31

Wasza Książęca Mość,

anglov napisał(a):Demoralizującej funkcji tych przepisów, powodującej, że bardziej opłaca się być współuczestnikiem przestępstwa niż jego biernym świadkiem


Brzmienie art. 43 ust. 3 Konstytucji KS (zresztą w ogóle zasady prawa karnego) uniemożliwiają objęcie obowiązkiem zawiadomienia osobę współdziałającą, o czym pisałem wyżej. Jednocześnie zaznaczam, że wcale nie opłaca się być bardziej współdziałającym, niż świadkiem. Projektowana nowelizacja przewiduje możliwość braku odpowiedzialności za niezawiadomienie. Wystarczy po prostu zgłosić fakt popełnienia przestępstwa organom ścigania. Nadto, z dobrodziejstwa projektowanego ust. 6 nie będą mogli skorzystać współdziałający. Oznacza to, że współdziałający nie będzie mógł w żaden sposób oczyścić się od odpowiedzialności karnej - w przeciwieństwie do świadka, który może to zrobić i tym samym uniknąć procesu. Nie widzę tutaj żadnego uzasadnienia dla tezy, że coś opłaca się bardziej.

anglov napisał(a):Ryzyka walki politycznej przestępców poprzez donoszenie o własnej winie i wskazywanie świadków przestępstwa


To już zakrawa o teorię spiskową. Przestępstwa z art. 40 k.s., które po przyjęciu ustawy byłyby objęte obowiązkiem zawiadomienia, stanowią absolutną rzadkość. Naprawdę ciężko mi jest wyobrazić sobie sytuację, kiedy ktoś świadomie podkłada się i ryzykuje wielomiesięczną odsiadkę tylko po to, aby wywołać proces karny wobec innej osoby - nei mając nawet pewności, że dana osoba zostanie skazana (tu odsyłam do moich rozważań o znamieniu "posiadanie wiedzy" oraz do projektowanego ust. 6).

anglov napisał(a):Ryzyka potrzeby podjęcia przez Prefekta działań wobec zbiorowości, w przypadku przestępstwa o charakterze publicznym, lub o szerokim charakterze społecznym, nawet jeżeli osoby te zgłoszą popełnione przestępstwo
Społecznego ryzyka związanego z punktem 3.


Prefektura zobligowana będzie do ustalenia, jakie osoby posiadały wiedzę o czynie. Wobec takich osób wystosowane zostaną akty oskarżenia, a Trybunał orzeknie o ich ewentualnej winie i karze, biorąc pod uwagę cały zgromadzony materiał dowodowy. Każda sprawa rozpatrywana będzie in concreto. Złożenie aktu oskarżenia nie jest równoznaczne z wyrokiem skazującym, a Prefektura jest od tego, aby prowadzić postępowanie przygotowawcze. Podjęcie przez Prefekta działań nie jest żadnym ryzykiem, a jego podstawowym obowiązkiem.

Żywię nadzieję, że tym razem w wystarczający sposób odniosłem się do Waszej Książęcej Mości zarzutów.
/-/ dr net. Brunon Krasnodębski
Prorektor Akademii Neksjalistycznej
Dyrektor Instytutu Prawa Akademii Neksjalistycznej
Prezes Oak Entertainment
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel
 

Re: Projekt ustawy o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości

Postprzez anglov 22 wrz 2020, o 17:25

Brunon Krasnodębski napisał(a):Brzmienie art. 43 ust. 3 Konstytucji KS (zresztą w ogóle zasady prawa karnego) uniemożliwiają objęcie obowiązkiem zawiadomienia osobę współdziałającą, o czym pisałem wyżej. Jednocześnie zaznaczam, że wcale nie opłaca się być bardziej współdziałającym, niż świadkiem. Projektowana nowelizacja przewiduje możliwość braku odpowiedzialności za niezawiadomienie. Wystarczy po prostu zgłosić fakt popełnienia przestępstwa organom ścigania. Nadto, z dobrodziejstwa projektowanego ust. 6 nie będą mogli skorzystać współdziałający. Oznacza to, że współdziałający nie będzie mógł w żaden sposób oczyścić się od odpowiedzialności karnej - w przeciwieństwie do świadka, który może to zrobić i tym samym uniknąć procesu. Nie widzę tutaj żadnego uzasadnienia dla tezy, że coś opłaca się bardziej.


Zgadza się. Współdziałający nie może być osobą zawiadamiającą, bo nie można zmuszać do świadczenia przeciwko sobie.

Osoba, która z jakichś powodów nie chce zgłaszać przestępstwa (na przykład wobec pozostawania w relacji z daną osobą), w obliczu przepisów lepiej, aby pomogła sprawcy, niż po prostu sprawę zignorowała, co w oczywisty sposób jest demoralizujące. Dlaczego lepiej? Bo będzie ścigana dłużej niż sam sprawca, a odpowiadać będzie w taki sam sposób jak sprawca.

Wyłączenie odpowiedzialności karnej nie wyłącza sytuacji, w której organy ścigania wiedzą o przestępstwie – wyłączenie następuje tylko wtedy, gdy te nie mają jeszcze wiedzy. Zatem jak osoba wie o tym, że organy ścigania mają wiedzę o popełnionym przestępstwie – cały czas bardziej opłacalne dla niej będzie w nim współdziałać, niż je zgłaszać – wszak nawet jak zgłosi przestępstwo, będzie podlegać odpowiedzialności karnej takiej samej jak przestępca, zaś wspierając przestępce – będzie mógł liczyć na krótszy okres jego ścigania.

Brunon Krasnodębski napisał(a):To już zakrawa o teorię spiskową. Przestępstwa z art. 40 k.s., które po przyjęciu ustawy byłyby objęte obowiązkiem zawiadomienia, stanowią absolutną rzadkość. Naprawdę ciężko mi jest wyobrazić sobie sytuację, kiedy ktoś świadomie podkłada się i ryzykuje wielomiesięczną odsiadkę tylko po to, aby wywołać proces karny wobec innej osoby - nei mając nawet pewności, że dana osoba zostanie skazana (tu odsyłam do moich rozważań o znamieniu "posiadanie wiedzy" oraz do projektowanego ust. 6).


Nie. To jest faktyczne ryzyko wynikające z obecnego sformułowania przepisów, ukazujące ich absurdalność. Cel przestępcy może się zmienić w trakcie działania, nie być to zaplanowanym jego działaniem.

Brunon Krasnodębski napisał(a):Prefektura zobligowana będzie do ustalenia, jakie osoby posiadały wiedzę o czynie. Wobec takich osób wystosowane zostaną akty oskarżenia, a Trybunał orzeknie o ich ewentualnej winie i karze, biorąc pod uwagę cały zgromadzony materiał dowodowy. Każda sprawa rozpatrywana będzie in concreto. Złożenie aktu oskarżenia nie jest równoznaczne z wyrokiem skazującym, a Prefektura jest od tego, aby prowadzić postępowanie przygotowawcze. Podjęcie przez Prefekta działań nie jest żadnym ryzykiem, a jego podstawowym obowiązkiem.


Czyli – prawdą jest że w sytuacji jaką opisałem, prefektura będzie zobowiązana do złożenia aktu oskarżenia przeciwko dużej zbiorowości. Samo to w sobie jest szkodliwe społecznie, gdzie mnogość oskarżeń prowadzi się do osób niewinnych. To z kolei powoduje, znacznie mniejszą wydajność organów sprawiedliwości, które powinny zajmować się faktycznymi zachowaniami szkodliwymi, a wśród społeczności – niechęć. Kto lubi być ciągany po sądach za nic?
Andrzej Fryderyk
Książę Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
 

Re: Projekt ustawy o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości

Postprzez Brunon Krasnodębski 22 wrz 2020, o 17:31

anglov napisał(a):Wyłączenie odpowiedzialności karnej nie wyłącza sytuacji, w której organy ścigania wiedzą o przestępstwie – wyłączenie następuje tylko wtedy, gdy te nie mają jeszcze wiedzy.


Nie jest to prawdą. Przepis projektowanego ust. 7 umożliwia Trybunałowi Koronnemu odstąpienie od wymierzenia kary wobec osoby, która dostarczyła Prefekturze nowe informacje lub dowody - nawet jeśli o samym czynie organy ścigania już wiedzą.

anglov napisał(a):Czyli – prawdą jest że w sytuacji jaką opisałem, prefektura będzie zobowiązana do złożenia aktu oskarżenia przeciwko dużej zbiorowości. Samo to w sobie jest szkodliwe społecznie, gdzie mnogość oskarżeń prowadzi się do osób niewinnych. To z kolei powoduje, znacznie mniejszą wydajność organów sprawiedliwości, które powinny zajmować się faktycznymi zachowaniami szkodliwymi, a wśród społeczności – niechęć. Kto lubi być ciągany po sądach za nic?


Prawdą jest, że Prefektura będzie zobowiązana do wykonywania swojego podstawowego zadania, jakim jest prowadzenie śledztwa, a w dalszej kolejności kierowanie do TK aktów oskarżenia w razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa. Czy dana osoba ciągana jest za nic - orzeknie Trybunał in concreto.
/-/ dr net. Brunon Krasnodębski
Prorektor Akademii Neksjalistycznej
Dyrektor Instytutu Prawa Akademii Neksjalistycznej
Prezes Oak Entertainment
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel
 

Re: Projekt ustawy o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości

Postprzez anglov 22 wrz 2020, o 17:51

Brunon Krasnodębski napisał(a):Nie jest to prawdą. Przepis projektowanego ust. 7 umożliwia Trybunałowi Koronnemu odstąpienie od wymierzenia kary wobec osoby, która dostarczyła Prefekturze nowe informacje lub dowody - nawet jeśli o samym czynie organy ścigania już wiedzą.


Co nie zmienia faktu, że jeżeli osoba nie jest w stanie dostarczyć nowych informacji i dowodów (bo wszystkie już organy ścigania posiadają), dalej będzie ona ścigana. Więc tak jest to prawdą, sformułowanie było najwyżej nieprecyzyjne.

Brunon Krasnodębski napisał(a):Prawdą jest, że Prefektura będzie zobowiązana do wykonywania swojego podstawowego zadania, jakim jest prowadzenie śledztwa, a w dalszej kolejności kierowanie do TK aktów oskarżenia w razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa. Czy dana osoba ciągana jest za nic - orzeknie Trybunał in concreto.


Czyli – w przypadku przestępstwa popełnionego w przestrzeni publicznej – na przykład w formie artykułu, na discordzie – Prefektura będzie zobowiązana napisać akt oskarżenia przeciwko chociażby 30 osobom, a Trybunał wszystkie te sprawy rozpatrzeć, w pełnej procedurze.
Andrzej Fryderyk
Książę Sarmacji
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
 

Re: Projekt ustawy o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości

Postprzez Brunon Krasnodębski 22 wrz 2020, o 18:22

anglov napisał(a):Co nie zmienia faktu, że jeżeli osoba nie jest w stanie dostarczyć nowych informacji i dowodów (bo wszystkie już organy ścigania posiadają), dalej będzie ona ścigana. Więc tak jest to prawdą, sformułowanie było najwyżej nieprecyzyjne.


Zwracam uwagę Waszej Książęcej Mości na strukturę przestępstwa, które na gruncie sarmackiej ustawy karnej jest czynem karalnym, bezprawnym, karygodnym i zawinionym. Być ściganym to jedno - popełnić przestępstwo to drugie. Oprócz przesłanek wyłączających odpowiedzialność karną wymienionych wprost w projektowanej nowelizacji, należy pamiętać o ogólnych przesłankach. Jeśli TK uzna, że nie można przypisać sprawcy winy lub jego zachowanie nie było społecznie szkodliwe, dana osoba nie będzie podlegać karze. Po raz kolejny zaznaczam, że każda sprawa rozpatrywana być powinna in concreto.

anglov napisał(a):Czyli – w przypadku przestępstwa popełnionego w przestrzeni publicznej – na przykład w formie artykułu, na discordzie – Prefektura będzie zobowiązana napisać akt oskarżenia przeciwko chociażby 30 osobom, a Trybunał wszystkie te sprawy rozpatrzeć, w pełnej procedurze.


Prefektura zobligowana będzie do wszczęcia postępowania przygotowawczego chociażby wobec 30 osób. Nie jest regułą, że postępowanie przygotowawcze musi zakończyć się złożeniem aktu oskarżenia. Jednak nawet jeśli okazałoby się, że konieczne będzie złożenie tak wielu aktów oskarżenia - nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy okazji nowelizacji k.p.t.k. wprowadzić możliwość orzekania wobec wielu osób w jednym procesie, zamiast tworzyć 30 odrębnych spraw, skoro dotyczyć mają tego samego.
/-/ dr net. Brunon Krasnodębski
Prorektor Akademii Neksjalistycznej
Dyrektor Instytutu Prawa Akademii Neksjalistycznej
Prezes Oak Entertainment
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel
 

Re: Projekt ustawy o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości

Postprzez Brunon Krasnodębski 22 wrz 2020, o 23:50

Nieco po czasie zarządzam ponowne głosowanie nad ustawą.

Głosowanie potrwa do dn. 26 września godz. 0:50.

Wymagana większość: co najmniej 3 głosy za ustawą (por. art. 20 ust. 4 Konstytucji Księstwa Sarmacji).

Link do głosowania w systemie informatycznym Sejmu: https://www.sarmacja.org/sejm/glosowanie/779


@KrzysztofHans @AleksanderTCh @LudwikTommo @Nthiefs
/-/ dr net. Brunon Krasnodębski
Prorektor Akademii Neksjalistycznej
Dyrektor Instytutu Prawa Akademii Neksjalistycznej
Prezes Oak Entertainment
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel
 

Re: Projekt ustawy o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości

Postprzez Brunon Krasnodębski 24 wrz 2020, o 13:59

Z uwagi na oddanie głosów przez wszystkich parlamentarzystów zamykam głosowanie.

Głosowało 5 posłów. 3 posłów zagłosowało za ustawą, 1 poseł zagłosował przeciw oraz 1 poseł wstrzymał się.

Stwierdzam, że Sejm ponownie uchwalił ustawę.

Akt przekazuję Jego Książęcej Mości celem podpisania.


@anglov
/-/ dr net. Brunon Krasnodębski
Prorektor Akademii Neksjalistycznej
Dyrektor Instytutu Prawa Akademii Neksjalistycznej
Prezes Oak Entertainment
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Avatar użytkownika
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel
 

Re: Projekt ustawy o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości

Postprzez anglov 27 wrz 2020, o 17:50

Informuję, iż w związku z obiektywnymi obawami nad społeczną słusznością tej ustawy zdecydowałem się zarządzić nad nią referendum.
Andrzej Fryderyk
Książę Sarmacji
Avatar użytkownika
Książę Sarmacji
Trybunał Koronny
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
 

Re: Projekt ustawy o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości

Postprzez Brunon Krasnodębski 6 paź 2020, o 00:17

Wobec odrzucenia przez Naród w referendum uchwalonej ustawy, stwierdzam, że proces legislacyjny dobiegł końca i ustawa o zmianie Kodeksu Sprawiedliwości nie doszła do skutku.
/-/ dr net. Brunon Krasnodębski
Prorektor Akademii Neksjalistycznej
Dyrektor Instytutu Prawa Akademii Neksjalistycznej
Prezes Oak Entertainment
Avatar użytkownika
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel
 

Poprzednia strona

Powrót do Sejm

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron