Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Ustawa Sejmu o zmianach w Książęcej Komisji Wyborczej

Dział urzędowy Sejmu

Ustawa Sejmu o zmianach w Książęcej Komisji Wyborczej

Postprzez AJ Piastowski 1 kwi 2020, o 13:50

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo.

Podczas mojej regencji naciąłem się na szereg nieprawidłowości, które robiły mocno pod górkę i ograniczały w pewien sposób możliwości jakimi powinno się dysponować podczas sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia po opróżnieniu tronu. Zapowiedziałem wtedy, że jak już się wszystko skończy to będę chciał przede wszystkim ułatwić pewne procedury na wypadek powtórki z historii, stąd pierwszy z projektów mających na celu przywrócenie istotnej zmiany.

Ustawa Sejmu nr ...
o zmianach w Książęcej Komisji Wyborczej

Art. 1.

W Rozporządzeniu Księcia z mocą ustawy z dnia 12 października 2019 r. — Ordynacji wyborczej wprowadza się następujące zmiany:

w art. 4 ust. 4 pkt 2

wyrazy: "obywatel niekandydujący w wyborach" zastępuje się wyrazami: "członek Naczelnej Izby Architektury"

Art. 2.

Ustawa wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.

Obrazek
Obrazek
Rada Ministrów
Królestwo Teutonii
Naczelna Izba Architektury

Re: Ustawa Sejmu o zmianach w Książęcej Komisji Wyborczej

Postprzez AJ Piastowski 1 kwi 2020, o 13:51

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo!

Na podstawie art. 5 ust. 2 Ustawy Sejmu nr 314 - Regulamin Sejmu zarządzam pierwsze czytanie ww. projektu. Przewiduję termin 3 dni na debatę, która zakończy się w sobotę 04 kwietnia 2020 roku.

@SantiVilarte @PiotrdeZaym @AlbertJanMaat @TadeuszBrus

Z wyrazami estymy,

Obrazek
Obrazek
Rada Ministrów
Królestwo Teutonii

Postprzez Verwaltung 1 kwi 2020, o 14:03

JW Panie Marszałku,

jako że jestem zainteresowany, gdyż to ja postulowałem tę zmianę, to czy mogę wiedzieć co sprawia trudności w powołaniu obywatela, który nie kandyduje w danych wyborach? Czy fatygowanie NIA, której aktywność jest obecnie marginalna do czynności, w których mogą zostać zastąpieni (ten skrypt jest gotowy i działa) ma rację bytu ? Chciałbym też zauważyć że radca NIA osobie diuka von Levengothon jest w ostatnich latach obywatelem nie kandydującym w wyborach i ten przepis wcale nie blokuje możliwości jego powołania do KKW. Jak jest obecny jakiś radca, to można go powołać, jak nie ma, to go można zastąpić. Po przywróceniu tej zmiany, takiej opcji nie będzie.
(—) Severin von Verwaltung
Der Beobachter
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez Piotr Paweł I 1 kwi 2020, o 14:26

Panie Marszałku,
Wysoka Izbo!

Też nie bardzo rozumiem idei tego pomysłu. Już jeżeli, to proponuję połączenie obu opcji:

w art. 4 ust. 4 pkt 2

"obywatel niekandydujący w wyborach lub członek Naczelnej Izby Architektury"
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu

Postprzez anglov 1 kwi 2020, o 17:48

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,

kiedy rozmawiałem z Marszałkiem Piastowskim, gdy przeprowadzał wybory jako Regent, wspólnie się zgodziliśmy, że uczestnictwo członka NIA w wyborach nie jest niepotrzebne, a jest wręcz niezbędne do prawidłowego przebiegu wyborów. To nie jest kwestia, żeby kliknąć w skrypt i napisać uchwałę o ogłoszeniu wyników wyborów,

Zwykły obywatel nie ma możliwości ani wiedzy technicznej w celu spjrzenia w logi systemowe, strukturę bazy danych itp. aby potwierdzić, czy żadna strona nie sfałszowała wyników poprzez nieuprawniony dostęp do bazy danych. To nie jest głupi wymóg a gwarant zachowania sprawiedliwych wyborów.

Historia uczy, że są osoby, które nie umieją się bawić w społeczeństwie. I jako obywatel apeluję o przywrócenie poprzedniej regulacji.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny

Postprzez Verwaltung 1 kwi 2020, o 18:09

Zwykły obywatel nie ma możliwości ani wiedzy technicznej w celu spjrzenia w logi systemowe, strukturę bazy danych itp. aby potwierdzić, czy żadna strona nie sfałszowała wyników poprzez nieuprawniony dostęp do bazy danych. To nie jest głupi wymóg a gwarant zachowania sprawiedliwych wyborów.

Cóż, ja jestem informatycznym laikiem i nie wiem kto i do czego ma dostęp. Jeśli WKW ma 100 % pewność, że są osoby które nie powinny mieć pewnego rodzaju uprawnień w sarmackich systemach, a jednak je mają, to cofam swoje wcześniejsze zdanie i przychylam się do zmiany. Niemniej, w tej sytuacji pojawia się problem bezpieczeństwa informatycznego, który przez samo cofnięcie się do poprzednich regulacji nie zostanie rozwiązany. Uważam, że wypadałoby całą sytuację szerzej zbadać, ale biorąc pod uwagę obecną aktywność władzy informatycznej, to sejmową debatę w tej sprawie można by tylko sprowadzić do zwykłego "pitu-pitu", dlatego też nie będę się dalej w tej kwestii wypowiadał.
Ostatnio edytowano 1 kwi 2020, o 18:41 przez Verwaltung, łącznie edytowano 1 raz
Der Beobachter
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez anglov 1 kwi 2020, o 18:18

Nie. Nie twierdzę tak.

Dostępy wszelkie mogą uzyskać takie osoby jak Ksiażę (do którego akurat wątpliwości nie mam) czy Kanclerz. Nie wiem jakie uprawnienia dostaje Kanclerz, czy mógłby otrzymać dostęp do danych wyborczych – wątpię, ale obawiam się że może się zdarzyć choćby i z powodu błędu.

Ja też nie mam wiedzy zupełnej na temat działań NIA. Ale jestem po prostu przekonany że ten przepis nie wziął się znikąd.

Ja się cieszę, że pojawiła się ta debata. Myślę też, że ostateczną odpowiedź mogłoby nam dać NIA. Jeśli samo NIA stwierdzi, że obecnie nie ma potrzeby ich ingerencji – jestem przekonany że można temu zaufać.
Andrzej Fryderyk
Były Król Teutonii
Obrazek
Królestwo Teutonii
Trybunał Koronny

Postprzez Verwaltung 1 kwi 2020, o 18:47

Ja nie mam szczególnego zamiaru oponować przeciwko projektowi, tylko dlatego że ja chciałem tej zmiany. Postulowana w tym kształcie zmiana nie zapewnia jednak bezpieczeństwa. Żeby takie rozwiązanie miało sens, to albo radca NIA musiałby mieć możliwość zatwierdzania wyniku wyborów albo KKW mogłaby oficjalnie ogłosić wynik dopiero po wcześniejszym, publicznie zamieszczonym oświadczeniu radcy NIA, w którym by stwierdził, że nie dostrzegł żadnych manipulacji wyborczych.

EDIT: Moja uwaga ma związek z tym, że de facto wszystkie czynności wykonuje panujący Książę, a radcę NIA można i można było wpisać jako przysłowiowego "słupa".
Der Beobachter
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Postprzez AJ Piastowski 1 kwi 2020, o 21:11

Wielmożny hrabio, w zasadzie dobrze uzasadnił moje intencje JO Andrzej Fryderyk.

W trakcie mojej regentury rozmawiałem także dość intensywnie z Diukiem Czugułem, co poniektórzy twierdzą, że tak go wymęczyłem, że potem zrezygnował z obywatelstwa i wszystkich funkcji 8-) Diuk skomentował tę zmianę w kilku żołnierskich słowach, które nie były zbytnią pochwałą obecnego stanu rzeczy. W każdym razie zdałem sobie dość szybko wówczas sprawę, że obecność informatycznego człowieka znającego system od podszewki jest must have - stąd ta zmiana na powrót do słusznej koncepcji z człowiekiem z NIA w komisji.

Verwaltung napisał(a):EDIT: Moja uwaga ma związek z tym, że de facto wszystkie czynności wykonuje panujący Książę, a radcę NIA można i można było wpisać jako przysłowiowego "słupa".

Nie zgodzę się. Nawet na moim przykładzie regentury sytuacja niemal była patowa z uwagi na niewyjaśniony brak MTK w najbardziej potrzebnym i kluczowym momencie. Gdyby radca NIA miał być tylko słupem, to nie udałoby się całej sprawy doprowadzić do końca. Mam większą obawę, że to właśnie dowolnie powoływany obywatel nie kandydujący w wyborach, nie będący jednocześnie radcą NIA byłby potrzebny jak piąte koło u wozu, jako słup.

Przepisy muszą określać, że w KKW ma zasiąść radca NIA, bo jak nie będą tego stanowiły to przy następnych wyborach obudzimy się z ręką w nocniku, jeśli ktoś (Ksiązę lub Regent) wpisze nieświadomie dowolną osobę, nie będącą radcą. A po co sobie utrudniać życie.
Obrazek
Rada Ministrów
Królestwo Teutonii

Postprzez Verwaltung 1 kwi 2020, o 22:07

Gdyby radca NIA miał być tylko słupem, to nie udałoby się całej sprawy doprowadzić do końca. Mam większą obawę, że to właśnie dowolnie powoływany obywatel nie kandydujący w wyborach, nie będący jednocześnie radcą NIA byłby potrzebny jak piąte koło u wozu, jako słup.

Bardzo się cieszę, że Radca zakulisowo pomógł kiedy był potrzebny.

Jako że miałem dostęp do pewnych sarmackich narzędzi informatycznych, to wiem że skrypt wyborczy można odpalić bez pomocy Radcy NIA*, o ile ma się trochę doświadczenia i obycia. Jeśli Radca nie będzie publicznie akceptował wyniku wyborów/ potwierdzał braku nieprawidłowości to argumentowanie zmiany w trosce o uniknięcie fałszerstw jest bezcelowe, gdyż Radcę będzie nadal można dopisać w uchwale komisji jako słupa. Rozumiem także że Kanclerz, który niekoniecznie musi mieć ten sam zasób wiedzy informatycznej, będzie mógł być jako radca do KKW powołany.

Jeśli chodzi o potencjalne zaangażowanie się w sprawne przeprowadzenie i sprawdzenie wyników wyborów to w tych warunkach bardziej obstawiałbym na dowolnego niekandydującego obywatela niż na wybieranego na siłę Radcę, ale nie będę się czepiał. Ja bym się tutaj kierował zasadą: "im mniej zawracania gitary NIA tym lepiej".

Jak już są takie problemy z ekipą techniczną, to warto by też rozejrzeć się, czy ktoś nie mógłby czasem zasilić szeregów NIA (od razu albo po akceptowalnym przez radców czasie szkolenia),gdyż obecna aktywność tego organu budzi niepokój. Bez NIA, to można myśleć o zwijaniu biznesu.

* przy założeniu że się nic nie zepsuje
Der Beobachter
Starosarmacja
Dobry Obywatel

Następna strona

Powrót do Sejm