Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Wniosek na ratyfikację traktatu wojskowego [SUDERLAND]

Dział urzędowy Sejmu

Wniosek na ratyfikację traktatu wojskowego [SUDERLAND]

Postprzez AJ Piastowski 23 maja 2020, o 20:43

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo.

Najwyższy już czas, aby Sejm zajął się wnioskiem o wyrażenie zgody na ratyfikację traktatu z Państwem Sunderlandzkim. Przypomnę, że szczegóły były ustalane jeszcze za poprzedniej kadencji Rady Ministrów, przez co wprowadziło to troszeczkę zamieszania. Niemniej jednak trzeba podjąć odpowiednie kroki, aby zakończyć proces.

TRAKTAT SCHWARZENGRAU - GRYF

Zawarty 16 kwietnia 2020 roku w Delilandzie

O sojuszu wojskowym między Państwem Suderlandzkim, a Księstwem Sarmacji

Wysokie Układające się Strony:

Karl von Schwarzengrau
Elektor Państwa Suderlandzkiego w imieniu Państwa Suderlandzkiego

oraz

Jego Książęca Mość Filip I Gryf Książę Sarmacji w imieniu Księstwa Sarmacji reprezentowany przez Santiego Vilarte von Hippogriff, Kanclerza Księstwa Sarmacji

Zawierają w najlepszej wierze traktat wojskowy:

Art. 1.

Sygnatariusze wyrzekają się wszelkiej przemocy we wzajemnych stosunkach i deklarują, że będą wszelkimi dostępnymi środkami dążyć do zachowania pokoju oraz zgody pomiędzy oboma państwami.

Art. 2.

Sygnatariusze zobowiązują się pogłębiać i umacniać współpracę opartą na zasadach przyjaźni, zaufania i wzajemnego szacunku między obu Narodami, szczególnie poprzez organizację wspólnych ćwiczeń i manewrów wojskowych, wymianę kadr i doświadczeń z zakresu wojskowości.

Art. 3.

Sygnatariusze zobowiązują się do bezzwłocznego udzielenia wszelkiej pomocy i poparcia każdemu z Sygnatariuszy, który znajdzie się w stanie działań wojennych z Królestwem Dreamlandu bez względu na to czy prowadzona wojna ma charakter defensywny lub ofensywny.

Art. 4.

Traktat umożliwia tworzenie baz wojskowych na terenie Sygnatariuszy, które są zwolnione z kosztów utrzymania.

Art. 5.

Sygnatariusze mogą wysyłać wojskowego attaché do państw związanych traktatem.

Art. 6.

Na wniosek jednego z Sygnatariuszy organizowany jest szczyt, w czasie którego omawiane są kwestie wojskowe.

Art. 7.

Sygnatariusze powstrzymają się od zawierania z państwami trzecimi umów zawierających zobowiązania mogące wpłynąć na wypełnianie postanowień niniejszego Paktu.

Art. 8.

Sygnatariusze mogą wyrazić zgodę na dołączenie państw trzecich do ratyfikacji niniejszego Paktu.

Art. 9.

Traktat wchodzi w życie tydzień po ratyfikowaniu go przez Sygnatariuszy.

Za Państwo Suderlandzkie
(-) Karl von Schwarzengrau

Za Księstwo Sarmacji
(-) Filip I Gryf

Z wyrazami estymy,

Obrazek
Obrazek
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Rada Ministrów
Królestwo Teutonii
Naczelna Izba Architektury
Dobry Obywatel

Re: Wniosek na ratyfikację traktatu wojskowego [SUDERLAND]

Postprzez Joanna Izabela 23 maja 2020, o 20:50

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,

na podstawie art. 5 ust. 2 Ustawy Sejmu nr 314 - Regulamin Sejmu zarządzam pierwsze czytanie ww. wniosku, które zakończy się w wtorek, 26 maja 2020 roku.

@kaxiu @SantiVilarte @defloriusz @AdekJozef
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Prefektura Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Santi Vilarte 23 maja 2020, o 22:14

Wasza Książęca Mość,
Wysoka Izbo,

jeszcze jako kanclerz wyrażałem poważne obawy związane z przepisem ówczesnego projektu traktatu, ale widzę, że nie zostały poczynione w tym kierunku zmiany, więc wymienię tu punkty, które są dla mnie nie do przyjęcia:

art. 3 :
Sygnatariusze zobowiązują się do bezzwłocznego udzielenia wszelkiej pomocy i poparcia każdemu z Sygnatariuszy, który znajdzie się w stanie działań wojennych z Królestwem Dreamlandu bez względu na to czy prowadzona wojna ma charakter defensywny lub ofensywny.

- pomijając już fakt, że w tego typu traktacie nie powinna się znaleźć nazwa żadnego kraju, to nie możemy się wiązać obietnicą pomocy w razie wojny ofensywnej! Ok, co innego wojna defensywna, tym bardziej, że pozwala to nam wtedy zdefiniować, czy faktycznie mamy do czynienia z takową. Nie możemy zobowiązywać się do takich rzeczy tym bardziej, jeśli sami nie mamy planów agresji na Dreamland (chyba że o czymś nie wiemy?).

art. 4
Traktat umożliwia tworzenie baz wojskowych na terenie Sygnatariuszy, które są zwolnione z kosztów utrzymania.

- zgłaszałem już, że ten artykuł jest błędny, bo nie zawiera żadnych zastrzeżeń. Zgodnie z jego literą Suderland może ogłosić, że jutro przystępują do budowy bazy pod Angemontem albo w którymś zamku teutońskim i ani ja, ani rząd nic nie możemy z tym zrobić. Musi tu być zastrzeżenie co najmniej zgody rządu i danej prowincji, zgodnie z jej przepisami.

Drugorzędne:

art. 7
Sygnatariusze powstrzymają się od zawierania z państwami trzecimi umów zawierających zobowiązania mogące wpłynąć na wypełnianie postanowień niniejszego Paktu.

- jest dość mętnie sformułowany, bo w razie czego kto definiuje i rozstrzyga, czy jakieś zobowiązanie wpływa na ten traktat?

art. 8
Sygnatariusze mogą wyrazić zgodę na dołączenie państw trzecich do ratyfikacji niniejszego Paktu.

- rozumiem, że jednomyślnie?

Podsumowując: jestem za wspólnymi ćwiczeniami z Suderlandem - jestem przeciwko zobowiązaniom, które grożą uczynieniem z nas dywizji armii suderlandzkiej.

Edit. Myślę, że @anglov będzie także zainteresowany tym wątkiem, bo poruszał kiedyś tę sprawę.
Santiago Vilarte
Poseł
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Dwór Jego Książęcej Mości
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Trybunał Koronny
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dobry Obywatel

Postprzez Santi Vilarte wczoraj, o 09:20

Poprawka: po powtórnej lekturze stwierdzam, że art. 8 też może być poważnym zagrożeniem, jeśli ta zgoda nie miałaby być wyrażana jednomyślnie. Gdyby Suderland mógł samodzielnie skutecznie wyrazić taką zgodę, to wyobraźmy sobie, że do traktatu przystępuje jakaś raczkująca, 1-2 osobowa mikronacja, która początkowo "sprawuje się dobrze" ale po jakimś czasie im odbija i for fun wypowiadają wojnę Dreamlandowi. Czy mielibyśmy wtedy skompromitować się i ruszyć na pomoc jakiemuś Voxlandowi, czy też wykazać się racjonalnym, ale jednak wiarołomstwem i nie dochować postanowień traktatu?
Santiago Vilarte
Poseł
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez kaxiu wczoraj, o 10:23

Jego Książęca Mość Filip I Gryf Książę Sarmacji w imieniu Księstwa Sarmacji reprezentowany przez Santiego Vilarte von Hippogriff, Kanclerza Księstwa Sarmacji

Za Księstwo Sarmacji
(-) Filip I Gryf

Santi Vilarte napisał(a):jeszcze jako kanclerz wyrażałem poważne obawy związane z przepisem ówczesnego projektu traktatu, ale widzę, że nie zostały poczynione w tym kierunku zmiany, więc wymienię tu punkty, które są dla mnie nie do przyjęcia

Ja nie ogarniam już, kto i co z kim podpisał. Albo to jakaś wyjątkowa fuszerka dyplomatyczna, albo objaw osobowości mnogiej. Prosiłbym o jasne wyjaśnienie kto ustalał treść i kto podpisywał (wiem, że już jakiś wątek na forum o tym był, ale jednak teraz mamy debatę w Sejmie).
Wojciech Hergemon
Książę Zielnyboru
Królestwo Teutonii
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Santi Vilarte wczoraj, o 13:25

Za poprzedniego rządu negocjacje były prowadzone przez JKM, który został do tego upoważniony przeze mnie, ponieważ z powodu kłopotów sprzętowych nie mogłem wszystkiego ogarnąć na czas, a sprawa była i jest dość pilna. Po prostu podzieliliśmy się, ja prowadziłem rozmowy z Rotrią, on z Suderlandem. Następnie na pw omówiliśmy wynegocjowany traktat + przedstawiłem go ówczesnemu rządowi. Zarówno ja, jak i ówczesna MSW @CarmenLaurent zgłosiliśmy podobne zastrzeżenia.

W obecnej kadencji nie wiem, czy rząd podjął jakieś działania w celu zmiany treści aktu, wydaje mi się, że nie i po prostu wrzucono taką wersję, jaka była wówczas przeze mnie zablokowana.

A poprzedni wątek nt. temat jest tu:

http://fc.sarmacja.org/viewtopic.php?f=115&t=29958
Santiago Vilarte
Poseł
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Kościół Diuczej Wiary
Trybunał Koronny
Dobry Obywatel

Postprzez Joanna Izabela wczoraj, o 13:51

Santi Vilarte napisał(a):
W obecnej kadencji nie wiem, czy rząd podjął jakieś działania w celu zmiany treści aktu, wydaje mi się, że nie i po prostu wrzucono taką wersję, jaka była wówczas przeze mnie zablokowana.

Nie został zmieniony ponieważ jest pozostałością po tamtej kadencji. Mimo iż poszły zastrzeżenia Suderland opublikował go i mówi, że podpisany został w takiej formie. Wydaje się wiec, że nie zablokowano traktatu, a przynajmniej nie było to efektywne.Sam JKM zauważył:

Sprawa była omawiana już z odchodzącym kanclerzem - tyle, że z racji na wybór nowego sejmu oba projekty traktatów nie były przez kanclerza przedstawiane przed sejm.

Nie wiem czyj to był błąd i nie będę wnikać w tym momencie ale rozległa się międzynarodowa burza, chyba każdy z posłów ma jej świadomość. Zostaliśmy z traktatowym kotem schrodingera, niby podpisany ale nie podpisany. Dlatego też również jako MSW w tej kadencji sugerowałam żeby przepuścić go przez Sejm w tej formie jaka była przedstawiona publicznie jako coś już obowiązującego. Dzięki temu oficjalnie będziemy mogli odnieść się do jego kwestii. Myślę, że debaty na temat sformułowań i co jest w nim źle nie trzeba przeprowadzać, każdy poseł w tym gronie jak i RM ma tego świadomość. Proszę traktować ten "projekt" jako wyklarowanie sytuacji, która zrobiła się mocno problematyczna.
(-)Joanna Izabela
Królowa Teutonii
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji
Rada Ministrów
Prefektura Sarmacji
Dobry Obywatel

Powrót do Sejm