Forum Centralne

Wspólne forum Księstwa Sarmacji i jego prowincji

Przejdź do zawartości

W przypadku problemów z zalogowaniem usuń ciasteczka.

Sondaż - na kogo zagłosujecie 13 października?

W tym dziale rozmawiamy na tematy niezwiązane z mikronacjami, w tym z realną polityką

Wybory do sejmu, na kogo zagłosujecie?

Ankieta wygasła 14 paź 2019, o 15:45

Prawo i Sprawiedliwość
6
24%
Konfederacja
5
20%
Koalicja Obywatelska
7
28%
PSL - Kukiz
1
4%
SLD
6
24%

Liczba głosów : 25

Re: Sondaż - na kogo zagłosujecie 13 października?

Postprzez Piotr Paweł I 14 paź 2019, o 07:30

Ktoś powinien zrobić porządek z Kościołem i w końcu zdecydowanie oddzielić go od polityki.

Na przykład rozstrzelać wszystkich księży, a przynajmniej powsadzać ich do łagrów. Taki właśnie plan miał Stalin i w ogóle bolszewicy. I jakoś, mimo 70 lat istnienia ZSRR, im się to nie udało...

Katolicyzm to naleciałość, która wyplewiła prawdziwą religię naszych ziem, a częściowo ją zaadoptowała w zmienionej formie. Jest to najbardziej inwazyjna forma wyznaniowa jaka kiedykolwiek została wymyślona

To taki żart czy na poważnie? Jeśli żart to średnio śmieszny. Jeśli na poważnie, to prawdziwa religia jaka jest? Wiara w Swarożyca? Czy może w bogów Rzymu?
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Nikt jeszcze nie polubił tej wypowiedzi
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Postprzez Andronik 14 paź 2019, o 07:53

Jak na moje, nie ma najmniejszego powodu do tego, by oddzielać kościół od polityki. Równie dobrze można oddzielać filozofię od polityki, logikę od polityki, socjal od polityki. Jak każda myśl, religia powinna rywalizować o zajęcie jak najlepszego miejsca. I bynajmniej nie piszę tego z pozycji katolika.

Natomiast co do krytyki katolicyzmu: trzeba wziąć poprawkę na to, że chrześcijaństwo padło na podatny grunt i okazało się bardziej żywotne od wierzeń je poprzedzających. Chociaż jestem żywo zainteresowany prawie wszystkimi religiami, to pretensja wobec jednej o to, że wyparła inne to jak wyrzucanie słońcu, że za mocno świeci.
/—/ Andronik, Konsul Sclavinii
Minister Kultury, Poseł na Sejm LXII kadencji, honorowy obywatel Baridasu

Zmęczony dekadencją liberalizmu?
Dołącz do Purpurowej Krucjaty.
Konsulat Sclavinii
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Rada Ministrów

Postprzez AJ Piastowski 14 paź 2019, o 11:04

Piotr Paweł I napisał(a):Na przykład rozstrzelać wszystkich księży, a przynajmniej powsadzać ich do łagrów. Taki właśnie plan miał Stalin i w ogóle bolszewicy. I jakoś, mimo 70 lat istnienia ZSRR, im się to nie udało...

Dlaczego niektórym osobom włącza się tok myślenia jaki był za Stalina zaraz po usłyszeniu słowa lewica? Pytam serio, ktoś jest mi w stanie konstruktywnie to wyjaśnić?

@PiotrdeZaym - Rozumiem, że emocje wzięły górę nad Twoją sarkastyczną wypowiedzią, dlatego bezpośrednio nie będę tego komentował. Postawię jednak tezę na uleczenie Kościoła, bo choroba się jątrzy wewnątrz.

Chciałbym, aby Kościół nadążał za zmieniającym się światem i reagował na jego potrzeby teraz, a nie z kilkudziesięcio letnim opóźnieniem w najlepszym razie. Chciałbym, żeby Kościół był reformowany i dostosowywany do obecnych czasów, bo nie jest. To, jakie pomysły ma obecny papież jest ciekawym podejściem, dobrym początkiem, ale mam wrażenie, że konserwacyjne środowisko najwyższych hierarchów kompletnie nie rozumie takich potrzeb. Chciałbym, aby kapłani byli równi wobec prawa kraju, w którym działają. Niech księża gniją w więzieniach jeśli zostaną im udowodnione przewiny, a nie zmieniają parafię, lub wyjeżdżają do innych krajów na szerzenie posługi kapłańskiej. Niech Kośció płaci podatki takie jak inni obywatele tego kraju, bez ulg, z obowiązkiem płacenia ceł za niektóre produkty sprowadzane z zagranicy. Chciałbym, żeby Kościół nie robił ciemnych interesów odsprzedając swoje grunty za bezcen, albo bogacąc się i kupując nowe przy współudziale elit rządzących tym krajem. Wreszcie chciałbym, aby Kościół nie zajmował się politycznymi przesłaniami co niedziela w swoich świątyniach i nie agitował politycznie, która partia jest the best.

Piotr Paweł I napisał(a):To taki żart czy na poważnie? Jeśli żart to średnio śmieszny. Jeśli na poważnie, to prawdziwa religia jaka jest? Wiara w Swarożyca? Czy może w bogów Rzymu?

Hmmmm w sumie serio. Co byłoby złego aby ktoś sobie wierzył w Swarożyca, Zeusa, energię ying-yang, reinkarnację i ogólną harmonię z przyrodą. Jeśli ktoś czuję taką potrzebę, to nic mi do tego. Moim zdaniem jednak nie ma prawdziwej religii. I słusznie przytoczyłeś mitologię słowiańską, można jeszcze dodać nordycką, wierzenia starożytnych Egipcjan, Rzymian, Greków itd. Jest jedno wspólne połączenie, wszystkie religie przemijają i nie inaczej będzie z obecną.
Kompletnie nie wierzę w żadną istniejącą formę tej dziwnej potrzeby przywiązywania się ludzi i identyfikacji do danej grupy wyznaniowej. Nie mam jednak problemu z tym, aby ludzie wierzyli w co tylko chcą, widzę jednak problem jeśli religia wkracza z brudnymi buciorami za bardzo w życie publiczne taką jaka jest polityka.

Andronik napisał(a):Jak na moje, nie ma najmniejszego powodu do tego, by oddzielać kościół od polityki. Równie dobrze można oddzielać filozofię od polityki, logikę od polityki, socjal od polityki. Jak każda myśl, religia powinna rywalizować o zajęcie jak najlepszego miejsca. I bynajmniej nie piszę tego z pozycji katolika.

@Vann - Bardzo interesujący punkt odniesienia. I nawet przyznam rację, dopóki jednak jedna z tych dziedzin życia nie przejmuje za nadto znaczącej kontroli to jest OK.

Andronik napisał(a):Natomiast co do krytyki katolicyzmu: trzeba wziąć poprawkę na to, że chrześcijaństwo padło na podatny grunt i okazało się bardziej żywotne od wierzeń je poprzedzających. Chociaż jestem żywo zainteresowany prawie wszystkimi religiami, to pretensja wobec jednej o to, że wyparła inne to jak wyrzucanie słońcu, że za mocno świeci.

Nie wyrażałem mojej poprzedniej opinii w formie pretensji i tak tego nie widzę. W sumie więcej na ten temat opisałem powyżej.
Królestwo Teutonii
Sejm Księstwa Sarmacji

Postprzez Januszek vH-P 14 paź 2019, o 15:54

Gdyby wyniki wyborów były proporcjonalne do tych ... :lol:
(-) Januszek von Hippogriff-Pałasz
Sierżant, Baron, magister med. net.
Kanclerz Księstwa Sarmacji, Minister Spraw Zagranicznych, Poseł na Sejm LXII kadencji

Więcej informacji na moim profilu.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Królestwo Baridasu
Rada Ministrów
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Dwór Jego Książęcej Mości
Naczelna Izba Architektury

Postprzez Adam Aleksander 14 paź 2019, o 19:29

Jak ja bym chciał by konfederacja miała tyle ile dostała w tym sondażu.. :lol: :lol: :lol:
(~) Adam Aleksander poseł w FN
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Michal_Feliks 14 paź 2019, o 22:20

Piotr Paweł I napisał(a):
Ktoś powinien zrobić porządek z Kościołem i w końcu zdecydowanie oddzielić go od polityki.

Na przykład rozstrzelać wszystkich księży, a przynajmniej powsadzać ich do łagrów. Taki właśnie plan miał Stalin i w ogóle bolszewicy. I jakoś, mimo 70 lat istnienia ZSRR, im się to nie udało...

Tak! Mozna by tak!

Albo urządzić w każdym mieście takie wielkie zawody cyrkowe z księżmi, którzy walczyliby z lwami na arenach.

Albo zawody lekkoatletyczne, w których księża musieliby osiągać określone minima. Komu by się nie udało, byłby ku uciesze gawiedzi roztapiany w kwasie.

No albo, bo ja wiem, można by wyprowadzić religię ze szkół, zaoszczędzić na tym półtora miliarda, skończyć wałki komisji majątkowej, wypowiedzieć konkordat, uczynić publiczne instytucje świeckimi...
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Trybunał Koronny

Postprzez Michal_Feliks 14 paź 2019, o 22:22

Januszek vH-P napisał(a):Gdyby wyniki wyborów były proporcjonalne do tych ... :lol:

Rowniez bylyby dosc kiepskie, ale jednak wolalbym je od tych, ktore mamy w rzeczywistosci.
pplk Defloriusz Dyman Wander
emeryt
Dom Seniora Związku Bojowników i Skalarów
ul. D. Knagga 64/13
00-234 Srebrny Róg

Obrazek
Trybunał Koronny

Postprzez Adam Aleksander 15 paź 2019, o 09:13

Michal_Feliks napisał(a):
Januszek vH-P napisał(a):Gdyby wyniki wyborów były proporcjonalne do tych ... :lol:

Rowniez bylyby dosc kiepskie, ale jednak wolalbym je od tych, ktore mamy w rzeczywistosci.

Ale to nie możliwe
(~) Adam Aleksander poseł w FN
Kościół Diuczej Wiary

Postprzez Santi Vilarte 15 paź 2019, o 13:50

Tak się składa, że religia w szkole to najmniejszy problem (o ile to w ogóle problem - dla mnie przeciwnie). Dla szkół problemem są niekompetentni nauczyciele, przeładowane plecaki, podstawy programowe zmieniające się co roku, przez co nie można przekazać młodszym podręczników; głupie metody prowadzenia zajęć (moja przyroda w podstawówce: 45 min dyktowania ze starych notatek nauczyciela), wreszcie złe przygotowanie studentów pedagogiki (np. nie zaszkodziłyby im praktyki już od I roku).
A biorąc pod uwagę, że obecny rząd na potrzeby wyborów może ad hoc rozszerzyć 500+ nagle na nowe grupy, wydając z dnia na dzień dodatkowe parę mld, to te oszczędności finansowe z wyrzucenia religii mnie nie przekonują. Tym bardziej, że szłyby w parze ze stratami społecznymi - tzn. tym bardziej pogłębiłyby podziały społ.
Santiago Vilarte
Podkanclerzy
Minister Informacji
Lord Szambelan KH
Mer Angemontu
TBC
Królestwo Hasselandu
Dobry Obywatel
Kościół Diuczej Wiary
Żołnierz Książęcych Sił Zbrojnych
Rada Ministrów

Postprzez Piotr Paweł I 16 paź 2019, o 17:57

AJ Piastowski napisał(a):Hmmmm w sumie serio. Co byłoby złego aby ktoś sobie wierzył w Swarożyca, Zeusa, energię ying-yang, reinkarnację i ogólną harmonię z przyrodą. Jeśli ktoś czuję taką potrzebę, to nic mi do tego. Moim zdaniem jednak nie ma prawdziwej religii. I słusznie przytoczyłeś mitologię słowiańską, można jeszcze dodać nordycką, wierzenia starożytnych Egipcjan, Rzymian, Greków itd. Jest jedno wspólne połączenie, wszystkie religie przemijają i nie inaczej będzie z obecną.
Kompletnie nie wierzę w żadną istniejącą formę tej dziwnej potrzeby przywiązywania się ludzi i identyfikacji do danej grupy wyznaniowej. Nie mam jednak problemu z tym, aby ludzie wierzyli w co tylko chcą, widzę jednak problem jeśli religia wkracza z brudnymi buciorami za bardzo w życie publiczne taką jaka jest polityka.

ad 1 - nie ma nic złego w wierzeniu w Swarożyca. Jak ktoś chce - niech wierzy.
ad 2 - nie ma nic złego w niewierzeniu w nic. Ale jeśli ktoś w coś wierzy, to na ogół po coś, a nie po nic. Jak np. ktoś jest przekonany, że Dekalog jest słuszny i chce wcielać go w życie, to nie wkłada brudnych buciorów - tylko wygodne buty - i działa, także w polityce. To oczywista oczywistość.
Piotr de Zaym
Arcyksiążę KH, Król-Senior Hasselandu
prof. dr net. Rektor HAN, Kustosz Muzeum Hasselandzkiego
Diuk Sarmacki
Królestwo Hasselandu
Sejm Księstwa Sarmacji
Dobry Obywatel

Poprzednia strona

Powrót do Real, który nie istnieje